Województwo

AgroUnia zapowiada blokadę dróg w całym kraju

Rolnicy z AgroUnii blokowali w środę i czwartek drogę krajową nr 12 między Piotrkowem Trybunalskim, a Tuszynem. To kolejna blokada polskich dróg w ostatnich tygodniach. Zapowiadają dalsze utrudnienia i domagają się spotkania z Premierem w sprawie walki z ASF.

Na oficjalnym koncie Fb AgroUnia zamieściła wystąpienie, w którym lider organizacji domaga się spotkania z Premierem i deklaruje: Jeżeli Premier nic nie zrobi, w ciągu miesiąca będzie paraliż, ja nie mówię, że jeden raz, bo blokady, które zapowiadamy będą przynajmniej 48-godzinne, dopóki ci ludzie nie będą mogli normalnie żyć i zarabiać. – i dodaje – Traktory pojawią się w Warszawie – będą albo legalnie, albo nielegalnie.

To nie pierwsze blokady dróg spowodowane przez AgroUnię w ostatnich tygodniach. Pod koniec lipca zablokowali drogę prowadzącą na Hel oraz drogę krajową nr 12 przy zjeździe z S8 koło Łodzi, czym spowodowali na drodze ekspresowej kilkukilometrowy korek i duże opóźnienia.

Działacze domagają się zwiększenia rekompensat finansowych dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane wskutek epidemii ASF, w tym obowiązkowym wybijaniem stad oraz zakazem sprzedaży świń z obszarów, na których występowały ogniska choroby.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Puda, odpiera zarzuty twierdząc, że w ubiegłym roku wypłacono rolnikom ok. 43 mln zł, a w tym roku przeznaczone na pomoc hodowcom poszkodowanym przez ASF ma być 200 mln zł, z czego 150 mln na wyrównanie utraconych dochodów.

To jest żadna pomoc – odpiera Kołodziejczak i zwraca uwagę na bardzo niski poziom cen trzody chlewnej w skupach – Jakim trzeba być idiotą, żeby powiedzieć że będzie przeznaczane 200 milionów na walkę z ASF i na pomoc, jak w skupie sprzedajemy świnie po 2,50 zł za kilogram. My nie chcemy pieniędzy, nie chcemy jałmużny. Chcemy normalnie zarabiać, chcemy normalnego rynku.

Sytuacja polskiej wsi jest przekłamywana, Minister ukrywa prawdę, co jest dzisiaj w gospodarstwach – grzmiał podczas konferencji prasowej lider AgroUnii.

Pozostaje tylko pytanie, jaki związek mają użytkownicy drogi krajowej między Łodzią, a Piotrkowem z polityką rządu, że akurat zablokowano tę drogę, a nie Aleje Ujazdowskie, którymi rządowe limuzyny wożą Premiera i Ministrów do pracy.

Fb/AgroUnia, yt/Rolnik.info, foto: Media Narodowe

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company