Publicystyka

Ambasada Izraela wzywa Polskę do spłaty roszczeń

Ambasada Izraela bezprawnie wzywa Polskę do spłaty roszczeń „ocalałym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej”. Powołuje się przy tym na niewiążący prawnie dokument. To odpowiedź na uchwaloną przez Sejm nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która uniemożliwia zakwestionowanie decyzji administracyjnych po upływie 30 lat od wydania.

Tego samego wieczora ambasada Izraela w Polsce wydała skandaliczny i niedorzeczny komunikat, w którym powołując się na Deklarację Terezińską „wzywa do pracy nad zwrotem mienia żydowskiego zagrabionego w czasie Holokaustu”, sugerując w dodatku, że Polska ma cokolwiek wspólnego z „zagrabieniem mienia Żydom przez nazistów i ich kolaborantów”. Na koniec grozi, że „to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami”, a „Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie”.

Niewątpliwym plusem tego aroganckiego wpisu ambasady Izraela jest ukazanie prawdziwych intencji środowisk żydowskich dotyczących mienia bezspadkowego, do którego, jak twierdzą, prawo mają również oranizacje żydowskie – ocenia Bogusław Ciupka, prezes łódzkich struktur Ruchu Narodowego i dodaje – Przypomnijmy, że minister Bartoszewski, kiedy podpisywał Deklarację Terezińską bardzo wyraźnie zaznaczał, że nie dotyczy ona mienia bezspadkowego. Pomimo, że Deklaracja nie jest wiążącym aktem prawa międzynarodowego, stała się straszakiem w rękach społeczności żydowskiej – ocenia.

Prawne uwarunkowania trafnie podsumowała w swoim wpisie Młodzież Wszechpolska wykazując, pod jak wieloma względami prawnymi roszczenia są nieuzasadnione:

Dziś nastąpiły dalsze kroki dyplomatyczne w tej sprawie. Rano polski MSZ wezwał izraelskich dyplomatów rezydujących w Warszawie, a po południu analogiczne kroki podjął MSZ Izraela.

Co tym razem powiedzą dygnitarze PiS, którzy po ostatniej awanturze, jaką Izrael rozpętał przeciwko Polsce twierdzili, ustami choćby Jacka Sasina, że „nie ma tematu”? W tym momencie Jarosław Kaczyński oraz Mateusz Morawiecki twardo zapewniają, że „nie będziemy płacić”. Czyli jednak „temat jest”. Można by sparafrazować powiedzenie Gandhiego: „najpierw nie widzisz tematu, potem go bagatelizujesz, następnie z tobą walczą. Na końcu przegrywasz”. Oby scenariusz nie potoczył się dla nas w ten sposób.

Żydowskie roszczenia majątkowe wobec Polski dotyczące mienia bezspadkowego szacowane są na 300.000.000.000 (trzysta miliardów) dolarów.

fb/IsraelinPoland, fb/Wszechpolacy1922, fronda.pl, Polskie Radio 24

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company