Łódź

Antykomuna 2016 – „Beton popękał” – relacja

W ubiegły weekend odbyła się 10. edycja Antykomuny, organizowanej przez łódzkie środowiska narodowe w rocznicę wprowadzenia Stanu wojennego. Na przestrzeni lat narodowcy domagali się rozliczenia winnych oraz przeprowadzenia realnej dekomunizacji – usunięcia komunistów z instytucji państwowych, samorządowych, usunięcia z przestrzeni publicznej symboliki i nazewnictwa l nawiązującego do poprzedniego ustroju. Zwracano także uwagę na nowe zagrożenia – przeistoczenie się komunistów w „socjaldemokratów” lub „liberałów”, antykomuna5a także możliwe skutki ratyfikacji traktatu lizbońskiego popartego przez wszystkie parlamentarne mainstreamowe partie i podpisanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od tego czasu nacisk wywierany przez nacjonalistów i opinię społeczną spowodował zrealizowanie części postulatów, z dwiema ustawami „dekomunizacyjną” i „dezubekizacyjną” na czele. Do tych osiągnięć nawiązywało hasło tegorocznego marszu, „Beton popękał”.

 

antykomuna3Aby jednak zacząć od początku, Antykomuna to nie tylko marsz, lecz także liczne inne wydarzenia – turnieje piłkarskie, prelekcje, dyskusje, koncerty oraz Msze święte. Podobnie w tym roku, weekend rozpoczęto od sobotniego turnieju halowej piłki nożnej „Walczy Antykomuna” o puchar im. Aleksandra Arkuszyńskiego ps. „Maj” – generała AK walczącego na terenie ziemi łódzkiej. Puchar zwycięzcom wręczał syn pana generała – Adam Arkuszyński.

antykomuna2
Następnie, o 17:00 na Placu Wolności około kilkaset osób rozpoczęło marsz, który rozpoczął się od przemówień przedstawicieli organizatorów Antykomuny – Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Następnie uczestnicy manifestacji przemaszerowali ulicą Piotrkowską do pasażu Rubinsteina, skandując hasła antykomunistyczne, patriotyczne i antyunijne. Na samym pasażu głos zabrali jeszcze przedstawiciele partii Prawica RP, Ruchu Narodowego oraz prezes Okręgu Łódzkiego MW. Na koniec odśpiewany został hymn narodowy, a część osób udała się na koncert „Gramy przeciw komunie”.
antykomuna4W niedzielę zaś, o godzinie 12:30 w Łódzkiej Katedrze odbyła się Msza św. w intencji ofiar Stanu wojennego, natomiast w poniedziałek miało miejsce spotkanie, na którym na temat Stanu wojennego i Solidarności Walczącej opowiadał były działacz SW – mgr Piotr Jaworski. Ta bardzo ciekawa prelekcja zamknęła cykl wydarzeń Antykomuny 2016.

Do zobaczenia za rok!

 

Źródło zdjęć: Dziennik Łódzki

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company