Historia i Kultura Województwo

Boże Ciało w Łowiczu

Kilka tysięcy osób wzięło udział w procesji Bożego Ciała w Łowiczu. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie gromadzi wielką ilość wiernych, lecz także turystów z całej Polski oraz spoza naszego kraju. Szczególną atrakcją są przepiękne tradycyjne ludowe stroje łowickie, w które przebrana jest pokaźna ilość uczestników. W tym roku swym udziałem uroczystość zaszczycił także nuncjusz apostolski, abp Salvatore Pennacchio.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a więc popularne Boże Ciało to w Kościele Katolickim ruchome święto przypadające dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Wierni wówczas wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Z tej okazji odbywają się uroczyste procesje ulicami miast i wsi.

Mszę Św. odprawioną w bazylice katedralnej w Łowiczu koncelebrował przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Polsce, razem z biskupem łowickim ks. Andrzejem Dziubą oraz jego zastępcą, ks. Wojciechem Osialem. Po zakończeniu liturgii, nastąpił wymarsz pocztów sztandarowych z kościoła oraz uformowanie szyku procesji. Wierni przeszli ulicami Łowicza, zatrzymując się przy czterech stacjach, gdzie odczytywano fragmenty Ewangelii oraz adorowano Najświętszy Sakrament. Ostatnia ze stacji miała miejsce na Starym Rynku, gdzie abp Pennacchio skierował kazanie do zgromadzonych wiernych.

Po zakończeniu procesji miało miejsce kolejne barwne wydarzenie, jakim była Parada Pasiaków. Na jego czele jechała dorożka wioząc „parę książęcą Księstwa Łowickiego”. Za nimi podążali kolejni uczestnicy w łowickich strojach ludowych, intonujący piosenki ludowe i biesiadne.

Przemarsz zakończył się na Nowym Rynku, gdzie zorganizowano jarmark lokalnych wyrobów i pamiątek z motywami łowickimi, a także pokazy tańca i śpiewu ludowego. Festyn trwał do późnych godzin popołudniowych i cieszył się dużym zainteresowaniem.

Poznawanie kultury ludowej to bardzo istotny obszar rozwoju tożsamości narodowej, szczególnie jeżeli ma ona tak barwne i piękne oblicze. Nie trzeba o tym specjalnie przekonywać aktywistów organizacji narodowych, którzy wzięli liczny udział w czwartkowych wydarzeniach i już teraz zapraszają do wspólnego udziału w kolejnym roku!

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers