Historia i Kultura Łódź Publicystyka

Centralizacja łódzkich domów kultury przesądzona! Pracownicy protestują

Autonomia osiedlowych domów kultury i objęcie ich zwierzchnictwem scentralizowanej instytucji stała się faktem, decyzją łódzkiej Rady Miasta. Wojewoda podważył poprzednią uchwałę w tej sprawie, jednak do tej, jak sam przyznał, nie ma żadnych zastrzeżeń. Inicjatywa od początku spotkała się z silnym sprzeciwem organizacji pozarządowych oraz pracowników domów kultury. Wczoraj odbył się kolejny protest w tej sprawie.

Miesiąc temu informowaliśmy o przegłosowaniu uchwały o powstaniu Miejskiej Strefy Kultury – ogólnomiejskiej instytucji powstałej w celu centralizacji domów kultury i – de facto – likwidacji ich autonomii.

Uchwała poparta została przez KO i Lewicę, przy sprzeciwie PiS oraz wywodzącego się również z tej partii Wojewody łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego. Tym razem jednak Wojewoda przyznał, że nie ma żadnych zastrzeżeń.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz sami pracownicy domów kultury obawiają się zbyt dużej ingerencji władz miasta w treści i formę inicjatyw podejmowanych przez lokalne ośrodki, mogącej przybierać nawet formę cenzury nakładanej na pewne tematy. Osiedlowe i dzielnicowe domy kultury to instytucje zakorzenione w lokalnej społeczności i centralizacja może im faktycznie zaszkodzić.

Jak podaje portal dzienniklodzki.pl, wśród haseł protestujących były „wolność kultury od urzędowej bzdury” czy „Hania zdań murem za domami kultury„.

Portal lodz.naszemiasto.pl cytuje wypowiedź przedstawiciela Widzewskich Domów Kultury, Stanisława Jakuszewskiego, który twierdzi, że miasto tworzy niewydolną i generującą dodatkowe koszty strukturę.

Miejska Strefa Kultury ma zatrudniać dyrektora, dwóch zastępców oraz radę programową. Nowa instytucja ma rozpocząć działanie 1 listopada. Nie są jeszcze znane nazwiska osób, które obejmą w niej najważniejsze stanowiska.

dzienniklodzki.pl, lodz.naszemiasto.pl

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio