Łódź Publicystyka

Co dalej z chińską inwestycją w Łodzi? Oficjalne zapytanie lokalnych środowisk do Prezydent Hanny Zadanowskiej.

W ubiegłym tygodniu miała miejsce medialna zawierucha dotycząca zerwania negocjacji między stroną polską, a chińską w sprawie budowy terminalu przeładunkowego w Łodzi.  Ten element infrastruktury punktowej  ma ogromne znaczenie dla całego projektu zwanego „Nowym Jedwabnym Szlakiem”, a tym samym  dla naszego kraju. Na tą chwilę nie padła żadna oficjalna informacja na temat zerwania rozmów, całe zamieszanie powstało w wyniku artykułu Gazety Wyborczej. Fala spekulacji uderzyła w szczególności w Antoniego Macierewicza oraz Agencje Mienia Wojskowego. Do tej pory władze miasta chwaliły się świetną współpracą z chińczykami oraz wysokim stopniem zaawansowania negocjacji. Zastanawiające jest to, iż najważniejsi politycy PO z naszego miasta milczą w tej sprawie. 

W związku z zaistniałą dość nietypową sytuacją przedstawiciele Ruchu Narodowego, Partii Wolność, czyli lokalnego stowarzyszenia „Alternatywa dla Łodzi” wystosowali oficjalne zapytanie do Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej dotyczące powyższego tematu. Działacze liczą na uzyskanie rzetelnej informacji i zakończenie medialnych spekulacji, które z całą pewnością nie wnoszą niczego dobrego do tego wątku. Łodzianom należy się dostęp do potwierdzonych informacji, które mają strategiczne znaczenie na rozwój miasta. Poniżej treść zapytania:

 

Łódź, dn. 09.01.2017 r.

Szanowna Pani

Hanna Zdanowska

Prezydent Miasta Łodzi

 

Szanowna Pani Prezydent,

W związku z ostatnimi spekulacjami na temat wycofania się kapitału chińskiego z inwestycji dotyczącej budowy terminala kontenerowego wchodzącego w skład projektu zwanego „Nowym Jedwabnym Szlakiem” kierujemy do Pani oficjalne zapytanie w tej sprawie.

Z względu na ogromne znaczenie gospodarcze tego projektu dla naszego regionu, żądamy, aby Pani Prezydent oficjalnie poinformowała nas i łodzian o obecnym stanie negocjacji między władzami samorządowymi, a stroną chińską. Całe zamieszanie powstało na skutek artykułu Gazety Wyborczej pt. Drugi „sukces” Macierewicza. Chińczycy odchodzą z Łodzi, który wywołał wielką fale spekulacji na ten niezwykle istotny temat. Z informacji zawartych w artykule wynika, iż negocjacje zostały zerwane na początku grudnia. Zastanawiające jest to, że przez cały miesiąc Pani Prezydent nie zabrała w tej sprawie głosu. Jeżeli było to dla władz miejskich naprawdę poważne przedsięwzięcie, a same negocjacje stały na zaawansowanym etapie to powinna Pani posiadać dane o jakichkolwiek problemach.

Oczywiście zapoznaliśmy się z stanowiskiem radnych miejskich, aczkolwiek brak w nim skonkretyzowanych i potwierdzonych informacji. Ich stanowisko jest jednoznaczne z treścią wspomnianego artykułu, co pozwala przypuszczać, iż swoją wiedzę na powyższy temat czerpali wyłącznie z spekulacji medialnych GW. Brak ich wcześniejszej reakcji związanej z przypuszczalnym zerwaniem negocjacji pokazuje, że wcześniej nie posiadali bądź nie było im na rękę upublicznianie tej wiedzy. Uważamy, że łodzianom należy się szacunek, a tym samym upublicznienie rzetelnej informacji na temat powyższej inwestycji. Przypominamy, iż jest Pani zobligowana przed mieszkańcami do udzielenia informacji w bieżącym temacie.

Podsumowując, oczekujemy Pani oficjalnego stanowiska na temat obecnego stanu negocjacji ws. terminalu kontenerowego. Podanie ewentualnych przyczyn braku porozumienia, opisanie kroków wykonanych do tej pory przez władze lokalne i szczebla centralnego oraz planu przyszłych działań dotyczący ww. inwestycji.

 

Z poważaniem,

Rafał Gierowski – Ruch Narodowy, Alternatywa dla Łodzi

Tomasz Grabarczyk – Partia „Wolność”, Alternatywa dla Łodzi

 

 

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company