Województwo

Co z pomnikiem Armii Czerwonej w Aleksandrowie?

W Aleksandrowie Łódzkim wciąż znajduje się pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej. Mimo licznych protestów mieszkańców, władze miasta nie zlikwidowały kontrowersyjnej tablicy, zmieniły jedynie napis.

Pamiątkowa tablica znajdująca się na charakterystycznym głazie była wielokrotnie niszczona przez nieznanych sprawców. Najgłośniejsze przypadki miały miejsce w lutym 2015 r. jednak pomnik został odnowiony na krótko przed wyborami prezydenckimi. Pierwotny napis na tablicy brzmiał: „Bohaterom Armii Radzieckiej w XX. rocznicę wyzwolenia Aleksandrowa – społeczeństwo.” Po ostatnim jej zniszczeniu, umieszczono na głazie nowy napis: „Pamięci żołnierzy Armii Czerwonej poległym w walce z okupantem niemieckim o Aleksandrów Łódzki – mieszkańcy.”

O likwidację pomnika apelowali już w 2014 roku lokalni narodowcy, jednak bezskutecznie. Wielu mieszkańców wciąż sprzeciwia się obecności takiego upamiętnienia w mieście.

Pracownicy łódzkiego IPN-u nie przesądzają sprawy. W przypadku stwierdzenia, że pomnik, który znajduje się w Aleksandrowie Łódzkim jest sprzeczny z ustawą dekomunizacyjną, możliwe będzie wydanie decyzji przez wojewodę łódzkiego, na mocy której tablica będzie musiała zostać usunięta.

HK

Źródło: Gazeta Polska Codziennie – Dodatek Łódzki

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency