Łódź Województwo

Coraz więcej rodzin ukraińskich w województwie łódzkim otrzymuje 500+

Choć migracja ludności ukraińskiej do Polski w ostatnim czasie nieco spowolniła w stosunku do dynamicznego napływu z lat 2014 – 2015, widoczne są pewne mechanizmy społeczne powodujące, że duża reprezentacja tej narodowości w województwie łódzkim zaczyna się aklimatyzować na polu zawodowym i rodzinnym.

Początkowo zakładano, że migracja do nas będzie tylko okresowym trendem i ludność ukraińska wykorzysta lepszą koniunkturę finansową w Polsce w krótkofalowej perspektywie, by móc wrócić do swojego kraju.  Tak się nie dzieje, migracja przystopowała, ale osoby, które miały zatrzymać się tu sezonowo, osiadają na stałe. Logiczną więc koleją rzeczy jest wykorzystywanie przez napływowych mieszkańców, lokalnych programów społecznych.

Jak podaje portal Dziennik Łódzki liczba wniosków o 500+ składanych przez Ukraińców w Łodzi wzrosła w ciągu roku z 200 do 600.

Warto przypomnieć, że w Łodzi mieszka największa grupa imigrantów z Ukrainy, a wciąż badania społeczne wskazują, że animozje historyczne mocno odbijają się na relacjach i postrzeganiu sąsiadów zza wschodniej granicy.

źródło: https://dzienniklodzki.pl/obcokrajowcy-w-wojewodztwie-lodzkim-trzy-razy-wiecej-ukrainskich-dzieci-dostaje-500-plus/ga/c1-14721866/zd/41371610

Malwina Gogulska

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers