Historia i Kultura Publicystyka

Dariusz Ziemba: Nacjonalizm – rzecz o kukle Judasza

Nacjonalizm to także kultywowanie tradycji, obyczajów, nauka historii narodu – budowanie jego tożsamości. W myśl wielowiekowej tradycji w Pruchniku, niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu, odbył się sąd nad Judaszem”. Zostało mu wymierzone 30 batów, po jednym za każdego przyjętego srebrnika. Następnie kukła została zawleczona nad rzekę i po odcięciu głowy (co osobiście bym sobie darował) podpalona i wrzucona do wody.

Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w mediach ogólnopolskich, ale i zagranicznych, które wskazywały na odradzający się antysemityzm w Polsce, na wychowywanie dzieci w duchu niechęci, wrogości do Izraelitów. Żadnych okrzyków typu „bić Żyda” w relacjach nie słyszałem.

Tymczasem przyjmijmy, za organizatorami, iż „sąd nad Judaszem” to sposób na przekazania pewnej nauki, że zbrodnia wymaga kary, że zdrada, chciwość, łajdactwo zasługują na potępienie. Trudno z tym polemizować. Czy zatem jest to tylko powrót do tradycji, podkreślenie regionalnego obyczaju.

Większość komentatorów wskazuje na inny aspekt. Co ciekawe i w tę narrację dał się wciągnąć Kościół Katolicki: W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym narodu żydowskiego.

Jeszcze raz zapytam, czy chodzi o pogardę wobec człowieka, na dodatek w kontekście narodu , czy pogardę wobec pewnych zachowań?

Kontrowersje może budzić fakt przedstawienia Judasza w sposób wskazujący na pochodzenie żydowskie. Stereotypowy ubiór – nakrycie głowy, pejsy… ale czy nie był on Żydem? Czy jak mówią niektórzy komentatorzy niezależni nazwanie Żyda Żydem już jest obecnie uznawane za przejaw antysemityzmu?

I jak symbolicznie przedstawić Judasza by nikogo „nie obrazić”. Czy lepsze byłoby wieszanie blondyna, rudego (zdjęcia z lat ubiegłych wskazują na rudego Judasza) ubranego w koszulę w kratę, spodnie długie, krótkie, a może powinien nosić stylowe rurki, moda przecież się zmienia.

Oczywiście najmocniej protestują środowiska żydowskie z Panem Danielsem na czele… który zapomniał przypomnieć bardzo podobny zwyczaj obowiązujący wśród Żydów.

W trakcie święta Purim wiesza się kukłę Hamana i celebruje ocalenie Żydów. Na ten zwyczaj zwrócił uwagę min. Robert Winnicki Prezes Ruchu Narodowego:

„Wieszanie Hamana” z okazji święta Purim jest powszechnie praktykowane przez religijnych Żydów na całym świecie. Wygląda np. tak: youtu.be/HJ6Mpex01ho
Czym to się różni od rodzaju emocji towarzyszących tłuczeniu i „wieszaniu Judasza”? Niczym. Taka prawda panie Daniels.

Nieliczni zwrócą uwagę na krwawą zemstę jakiej Żydzi dokonali na swoich wrogach. „Estera wyjawiła królowi, że Haman wydał ją wraz z jej ludem na zagładę. Haman zostaje powieszony przez króla, a Mardocheusz zajął jego miejsce. Na prośbę Estery król zezwolił Żydom bronić się przed swoimi wrogami. Trzynastego dnia miesiąca adar Żydzi zabili w Suzie pięciuset mężów, a na prowincjach – 75 tys. swoich wrogów. Następnego dnia, na życzenie Estery, zgładzono także dziesięciu synów Hamana i trzystu wrogów.

Sami Żydzi mówią o „wieszaniu” w imię celebracji nie tylko Hamana, ale i jego synów.

https://www.wykop.pl/link/4914191/wieszanie-kukiel-wrogow-w-nowym-yorku-swieto-zydowskie-purim/?fbclid=IwAR1U0yZdnC6J7fMdfg53WWRKVaY4LaCEasn-qRIt7U3ndNe8rzWWkt4_jWk

Czy serwowane w trakcie święta Purim „uszy Hamana” nawiązują do zwyczaju obcinania uszu pokonanym wrogom? Takimi smakołykami zajadają się dzieci żydowskie?

O innych formach celebracji, tj. dzikich wrzaskach i pijaństwie nie wspominając: Wieczorem ucztowano i bawiono się przy dużej ilości alkoholu. W tym szczególnym dniu należało wypić taką ilość wina, aby doprowadzić się do takiego stanu w którym nie można odróżnić słów: Niech będzie błogosławiony Mordechaj, od słów: Niech będzie przeklęty Haman.

Z przykrością stwierdzam, że bliżej świętu Purim do zaszczepiania postaw szowinistycznych wśród najmłodszych i świętowania zagłady wrogów na wzór (raczej odwrotnie) szowinistów ukraińskich jak Polakom ze swoimi folkowymi, regionalnymi obchodami „sądu nad Judaszem” do rzekomego ogólnopolskiego antysemityzmu i pogardy dla innych.

Swoją drogą ciekawe od kogo zaczerpnął ten zwyczaj prosty lud Polski?

Może od Żydów, którzy uciekali z całej Europy i znaleźli schronienie na ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej.

http://niezwykle.com/wieszanie-judasza-nietypowy-zwyczaj-ludowy-ktory-przetrwal-do-dzis/

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers