Łódź Publicystyka

Dariusz Ziemba: o zarazie koronawirusa w Łodzi słów kilka

I jak tu żyć zgodnie z prawem?

16 marca na swoim profilu FB Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska informowała:

Ze względu na spadającą liczbę pasażerów MPK od jutra będzie, co do zasady, funkcjonować według sobotnich rozkładów jazdy, ze wzmocnionym obłożeniem porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych. Ponieważ przewidzieliśmy od tej zasady wyjątki, proszę o zapoznanie się z rozkładem jazdy przed wyjściem na przystanek.

Od 25 marca Rząd zaostrza rygory wobec społeczeństwa np. ograniczając liczbę dopuszczalnych pasażerów w komunikacji do połowy miejsc siedzących w pojeździe. Jaka jest rzeczywistość pokazuje praktyka min. w autobusach linii 69 wracających z „przemysłowej Dąbrowy”. Wiele umieszczonych w tej strefie zakładów kończy zmiany o tej samej godzinie i mimo iż są wytyczne ZDiT/MPK by dublować niektóre kursy w pojazdach brakuje nie tylko miejsc siedzących ale i stojący pasażerowie ledwo się mieszczą. Jak wyglądają i jaka jest pojemność niektórych przystanków nie muszę Państwa przekonywać (dobrze, że pogoda dopisuje i jest słonecznie).

Przypomnijmy, że gdy Episkopat poprosił o zwiększenie liczby Mszy Świętych by średnio było mniej wiernych na każdej z nich… środowiska liberalno-lewicowe, w tym kilku radnych z naszego miasta podniosło wrzawę, iż księżom zależy wyłącznie na „tacy” i jest to skandaliczny brak odpowiedzialności! Poczynania ZDiT i Pani Prezydent już takiego wrażenia na nich nie robią, a mimo apeli społecznych i szerzącego się zagrożenia epidemiologicznego nie znieśli w naszym mieście opłat za parkowanie samochodów.

Wracając jeszcze do recepty rządowej zauważmy, że ograniczona została dopuszczalna liczba wiernych w kościołach do 5-ciu osób !? W kościołach które jako budynki raczej wielkogabarytowe są znacznie bardziej przestronne jak autobus czy tramwaj.

Z czego może wynikać tak diametralnie różne podejście?

W związku z powyższym chciałbym przytoczyć fragment apelu wystosowanego przez Unię Polityki Realnej, z którym również się zgadzam, a Polacy wierni nauce Kościoła Katolickiego już przed wprowadzeniem obecnych restrykcji udowodnili iż są odpowiedzialni za siebie i swoich braci w wierze.

„Prawo do nieskrępowanego odbywania praktyk religijnych jest dla nas konserwatystów i wolnościowców jednym z praw podstawowych. Uważamy, że praktyczny zakaz takich praktyk, szczególnie w tak trudnym czasie jak czas epidemii, jest nieakceptowalnym ciosem wymierzonym w wiernych, co absolutnie nie powinno mieć miejsca, gdyż podważa podstawowe fundamenty wolności religijnych. Dodatkowo, nie znajduje żadnego wiarygodnego uzasadnienia, popartego konkretnymi faktami. Dlatego apelujemy do rządu, aby jeszcze przed piątkiem skorygował swoje zalecenia, uwzględniając nasze uwagi. To tak niewiele dla rządu, a tak wiele dla wiernych.

Prezydium i Rada Główna
Unii Polityki Realnej”

Dariusz Ziemba

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio