Events Województwo

Dmowski nie będzie patronem nowego ronda w Sieradzu. W planie ulica jego imienia.Chociaż działaczom MW i RN z sieradzkiego nie udało się osiągnąć celu jakim było nazwanie nowego ronda przy zbiegu ulic 1, 3 Maja i Jana Pawła II imieniem Romana Dmowskiego, to jednak pojawiło się przysłowiowe światełko w tunelu.

Działacze zebrali pod petycją około 300 podpisów przypadkowych Sieradzan w ciągu zaledwie kilku dni. Była to jedyna inicjatywa społeczna w powyższej sprawie, która spotkała się z aktywnym i namacalnym odzewem mieszkańców miasta, reszta ,,sporu” jak ma się nazywać nowe rondo widoczna była jedynie w internecie.

Pojawiały się różne pomysły, od Barei po Jasienicę i po prostu Rondo Majowe. Społeczność internetowych Sieradzan prześcigała się w pomysłach zazwyczaj podszytych nutą politycznego zgorzknienia. Nazwa ,,Rondo Majowe” forsowana była przez osoby ,,zmęczone polityką”, które wskazywały na ,,neutralność” proponowanego miana, wyśmiewając propozycje związane z postaciami historycznymi, tłumacząc to ,,zmęczeniem pisowskim katolibanem”. Na tym przykładzie widzimy jak nieudolna polityka może wypaczyć rozumienie podstawowych wartości i trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość a nawet na historię.

Ostatecznie radni zdecydowali, że rondo będzie nosić nazwę imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego – zadecydowano tak ze względu na tegoroczne jubileusze – 110 urodzin i 30 śmierci Prymasa Tysiąclecia.Podczas rozmowy z radną – panią Urszulą Rozmarynowską działacze zostali zapewnieni, że Dmowski z pewnością doczeka się godnego upamiętnienia w Sieradzu, w postaci nadania jakiemuś reprezentatywnemu skwerowi, bądź ulicy jego imienia.

Dobra wola władz i wsłuchanie się w głos wielu mieszkańców Sieradza, bez wątpienia cieszy. Mamy nadzieję, że ta sprawa już wkrótce zakończy się pomyślnie, a o wszelkich postępach inicjatorzy projektu będą informować na bieżąco na facebookowym fanpage’u pod tym linkiem:

https://www.facebook.com/Chcemy-ronda-im-Romana-Dmowskiego-w-Sieradzu-103276631921792

M.G

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company