Łódź

Dorośli wychowankowie łódzkiego Domu Dziecka czekają na mieszkania latami, kiedy pojawia się nadzieja na odpowiednie lokum, miasto… wypowiada umowę.

Wieść o oddaniu przez radę miasta Łodzi uprawnień do swobodnego rozporządzania nieruchomościami Pani Prezydent Zdanowskiej, obiegła już całą Polskę. Politykę mieszkaniową Miasta a właściwie jej brak najlepiej widać na przykładzie osób, którym mieszkania przysługują z urzędu – mowa o pełnoletnich wychowankach Domu Dziecka w Łodzi, długofalowo zwodzonych nadzieją na własny kąt.

Szerokim echem w mediach odbiła się sprawa Pani Patrycji mieszkającej wraz z siedmioletnią córką w łódzkim domu dziecka – miasto w tej sytuacji ma bezzwłoczny obowiązek przydzielenia lokum. Kobieta od pięciu lat baruje się z urzędnikami aby uzyskać mieszkanie w standardzie pozwalającym na wychowywanie dziecka w wieku szkolnym. Tymczasem cały proces wygląda jak walka ze ślepą wroną – raz pada propozycja mieszkania w którym łazienka dzielona jest z obcym mężczyzną, kolejna oferta to klitka bez możliwości urządzenia w niej choćby ubikacji. Kiedy w końcu zaproponowano Pani Patrycji mieszkanie z warunkami do normalnego bytowania i już podpisano z niedoszłą lokatorką umowę… wycofano się z niej argumentując tę woltę nieopłacalnością wykonania remontu.

Warto wspomnieć, że Pani Patrycja deklaruje pełną odpowiedzialność finansową za utrzymanie mieszkania, tylko jak tego dowieść bez… mieszkania?

To nie jedyna przykra historia związana z indolencją urzędową prywatnego folwarku Pani Prezydent, na mieszkania czeka pół setki osób z miejscowych sierocińców.
Czytając dodatek MOPS-u do rozporządzenia Hanny Zdanowskiej na temat programu rozwoju pieczy zastępczej na lata 2020 – 2022 możemy przeczytać, że ośrodki sprawujące pieczę zastępczą zgłaszają złe warunki w lokalach proponowanych wychowankom.
Społecznicy zajmujący się sytuacją mieszkaniową Łodzian są zdruzgotani działaniami urzędu na tym polu. Brakuje mieszkań komunalnych a wyremontowane lokale często miesiącami stoją puste.
Jak podaje portal lodz.naszemiasto.pl, Miasto stosuje też praktykę wykupywania mieszkań od lokatorów pozornie w celu dokonania rozbiórki, jak później się okazuje wyremontowane kwatery sprzedaje podmiotom prywatnym a dawni właściciele nie mają możliwości powrotu.

Biorąc pod uwagę, że wychowanków chcących się usamodzielnić przybywa a mieszkań nadal nie ma, czas pobytu w ośrodku opiekuńczym absurdalnie się wydłuża. Przypomnijmy, że koszt utrzymania dorosłej osoby wraz z dzieckiem w takim ośrodku to miesięczny wydatek rzędu od 3 do 9 tysięcy, podopieczni są więc zdziwieni opieszałością miasta w realizowaniu projektu, który przysłużyłby się wszystkim stronom sprawy.

Należy też zwrócić uwagę na wydźwięk praktyki urzędowej w proponowaniu osobom z domów dziecka mieszkań o ZNACZNIE obniżonym standardzie. Wygląda to tak jakby podtrzymywano w opinii publicznej krzywdzący stereotyp przedstawiający wychowanków takich miejsc jako ludzi gorszego sortu, albo wręcz patologię, która z racji gorszego startu w życie powinna otrzymać pomoc ale byle jaką i byle jak pomyślaną, byleby w perspektywie biurokratycznej odbębnić proceder.

I znów dochodzimy do punktu w którym zauważamy brak rozwagi w polityce socjalnej państwa polskiego. Ci którzy rzeczywiście potrzebują pomocy i deklarują wywiązywanie się ze swojej dojrzałości, czując możliwość podziękowania za podanie ręki w najtrudniejszym dla nich czasie, pomocy tej nie otrzymują albo traktowani są jak ci, którzy nie potrafią takiego wsparcia docenić. Wiemy jak wyglądają mieszkania socjalne po krótkiej w nich wegetacji osób mających problem alkoholowy – dlaczego państwo nie punktuje tych, którzy wiedzą jak korzystać z pomocy, tylko daje fory właśnie przysłowiowej… patologii, nie wykazującej chęci poprawy swojego losu?
Jeśli nadal rząd będzie trwał w postawie oderwanego od rzeczywistości władyki zamkniętego we własnej bańce informacyjnej, nie znającego problemów zwykłych ludzi, to na sprawiedliwość społeczną i konstruktywne tworzenie prawa, nie ma co liczyć.Malwina GogulskaŹródło:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/lodz/szok-matka-mieszka-z-corka-w-domu-dziecka-w-lodzi/09je9ez


https://lodz.naszemiasto.pl/skandaliczne-praktyki-uml-miasto-wysiedlilo-lokatorow-z/ar/c9-8086709


https://lodz.tvp.pl/48590539/agnieszka-wojciechowska-van-heukelom-nie-mozna-prywatyzowac-najlepszych-mieszkan-i-zostawiac-tylko-ruin


Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company