Łódź

Drożej za bilety MPK w Łodzi?

Członkowie Rady Miejskiej chcą znowu zakpić z mieszkańców miasta korzystających z komunikacji miejskiej w Łodzi podwyższając ceny biletów za przejazd. Czy aby na pewno cel tej krzywdzącej wiele osób inwestycji zostanie zrealizowany?

MPK to spółka miejska, spełniająca określone zadania, zarządzana przez władze miasta, które mają obowiązek dbać o swoich mieszkańców. Niestety, w regionie łódzkim, często dochodzi do uchybień na płaszczyźnie przewozu miejskiego, gdyż środki komunikacji są często brudne, zaniedbane, a co gorsza nie przyjeżdżają zazwyczaj na czas albo wcale. Wzbudza to ogromne niezadowolenie mieszkańców, którzy, szczególnie zimą, muszą stać długi czas na mrozie, zastanawiając się czy będą w ogóle mogli wrócić czymkolwiek do domu. Łodzianie na marne wielokrotnie podnosili głosy przez ostatnich kilka miesięcy – wpływały liczne prośby, aby zwiększyć komfort przejazdu wychłodzonymi tramwajami albo chociaż zwiększyć częstotliwość ich przejazdów na okres zimy. Niestety, odbijało się to głuchą ciszą na władze miasta. Jednak postawiono zmienić coś w tym kierunku i do Rady Miejskiej w Łodzi wpłynął w ubiegłym roku projekt uchwały, wprowadzający podwyższenie cen biletów przejazdowych. Założono w nim, że normalne bilety jednorazowe mają podrożeć o 20 groszy: do 2,8 zł (20-minutowy), 3,6 zł (40-minutowy) i 4,6 zł (godzinny). Jednocześnie wzrosną też ceny za migawkę miesięczną (podwyżka z 80 do 90 zł) oraz trzymiesięczną (podwyżka ze 192 do 225 zł). Z oferty zniknie również bilet 24-godzinny (12 zł), który ma być zastąpiony przez bilet jednodniowy (11 zł), ważny od momentu skasowania do godz. 23.59 tego samego dnia.

Radni, zakładając podwyżkę cen biletów, zasłaniają się potrzebą zebrania nowych środków finansowych, żeby swobodnie rozpocząć inwestycję modernizacji komunikacji miejskiej w Łodzi, gdyż – jak tłumaczą – cały budżet, przeznaczony na takie inwestycje, został wykorzystany na poczet przebudowy trasy W-Z. Mieszkańcy są oburzeni, że za kiepskie warunki przejazdu, będzie prawdopodobnie trzeba zapłacić jeszcze więcej. Jeśli projekt uchwały zostanie przegłosowany i na dobre wejdzie do porządku dziennego, komunikacja miejska straci bardzo wielu swoich stałych zwolenników, gdyż ze względu na wyższą cenę i niską jakość podróży, bardziej będzie opłacało się jeździć taksówką, gdzie komfort jazdy jest nieporównywalnie większy. Warto więc sobie zadać pytanie, czy lepiej podnosić cenę kiepskiej usługi, czy może posłuchać mieszkańców i bardziej postarać się o nią zadbać i zachęcić do częstszego korzystania z miejskich udogodnień? Odpowiedź jest prosta, ale widocznie łódzcy urzędnicy lubią doprowadzać miasto do paraliżu i celowo utrudniają życie swoim mieszkańcom. Nic dobrego z tego nie wyjdzie.

A.J

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers