Zapowiedzi

Dzień Flagi narodowej: zapraszamy na piknik patriotyczno-wojskowy w Łodzi

W poniedziałek 2 maja, w Dzień Flagi narodowej (a równocześnie Dzień Polonii i Polaków za Granicą) – w święto ustanowione kilkanaście lat temu – na terenach wojskowych przy ul. 6 Sierpnia 92 odbędzie się rodzinny piknik patriotyczno-wojskowy. Będzie to kilka godzin interesujących wydarzeń. Każdy, kto przybędzie – a warto przybywać całymi rodzinami – będzie miał do wyboru liczne atrakcje. Na uczestników czeka także grochówka z prawdziwego wojskowego kotła.

Polskie barwy narodowe – biel i czerwień – znane od stuleci z herbów Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, zostały oficjalnie uznane za kolory polskiej flagi u schyłku stycznia pamiętnego roku 1831, w czasie jedynego powstania, kiedy dysponowaliśmy znaczącą, dobrze wyszkoloną i uzbrojoną profesjonalną armią.

Niestety, w XX wieku, od roku 1939, niebezpiecznie było przyznawać się do posiadania, a co dopiero do eksponowania własnej flagi narodowej. Komuniści dokonali swoistego zawłaszczenia naszej flagi narodowej. Została upaństwowiona! Rzecz nieprawdopodobna, albowiem dumne narody znane są z tego, że wywieszają własną flagę na terenie prywatnym. Każdy, kto w czasach komunistycznych wędrował po Europie, mógł podziwiać patriotyzm Szwajcarów, czy też Szwedów, ale także innych europejskich narodów w Wolnym Świecie. Wywieszanie flagi przed własnym domem było tam powszechne. W Szwajcarii wieczorami na ulicy małe dzieci nosiły lampiony w kształcie sześcianów ze szwajcarskim krzyżem na ich bocznych ściankach. Dwa tygodnie później w Polsce był dzień 15 sierpnia 1980 roku, i wówczas wydawało się, że Polsce wkrótce nastanie wolność wywieszania flagi narodowej. Musieliśmy na to czekać jeszcze ponad dwadzieścia lat. Potrzebna była specjalna ustawa sejmowa, aby każdy z nas mógł bez obawy wywieszać flagę narodową. Ale zapytajmy, czy dzisiaj możemy ją kupić w każdym przemysłowym sklepie? I co dzisiaj łatwiej kupić w dużym sklepie w typowym  polskim mieście: łopatę, sprzęt sportowy, leżak, czy też polską flagę? Odpowiedź chyba wszyscy znamy!

Harmonogram wydarzeń 2 maja:

godz. 10.00 – rozpoczęcie Pikniku
1. Wystawa sprzętu i wyposażenia wojskowego.
2. Wystawa broni strzeleckiej.
3. Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej.
4. Wystawa pojazdów wojskowych i straży pożarnej.
5. Bezpłatne badanie pomiaru ciśnienia krwi, glukozy, wysycenia krwi tlenem.
6. Pokazy grup rekonstrukcyjnych.
7. Wystawa replik broni strzeleckiej.
8. Konkurs rysunkowy.
9. Grochówka wojskowa.
godz. 11.30 Uroczyste otwarcie części oficjalnej Pikniku
– wprowadzenie kompanii honorowej z pocztem flagowym (25 BKPow.),
– uroczyste wciągnięcie flagi RP na maszt,
– przemówienia;
godz. 12.30 – 13.00 Pokazy strażackie (OSP Mikołajew);
godz. 13.00 – 17.00 Występy zespołów muzycznych: Contra Mundum, Tadek, M.A.T., Paweł & Ania, Pętla Ósemki, Twierdza Pamięć, chór – ,,Wołyńskie Słowiki”z Łucka, muzycy jazzowi : Jerzy Bożyk & Maciek Strzelczyk i inni;
godz. 17.00 – zakończenie Pikniku.

Z pewnością łódzki Piknik patriotyczno-wojskowy. Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej zapadnie w pamięć i serca wszystkich uczestników bez względu na ich wiek!

ppw

 

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company