Łódź

Finał akcji „Rodacy Bohaterom. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach”.

Dnia 11 stycznia 2017 roku w historycznej auli IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, w której 100 lat temu przemawiał jeden z największych Polaków z Kresów Józef Piłsudski odbył się wojewódzki finał ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach”. W naszym województwie po raz trzeci koordynują ja młodzi ludzie zgromadzeni w grupie Rzgowska Młodzież Patriotyczna pod opieką nauczyciela Mariusza Bojanowskiego.

Jest to akcja ogólnopolska organizowaną od 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra – Niemen z Wrocławia. Polega ona na zbieraniu produktów żywnościowych, robieniu z nich paczek i wysłaniu ich do naszych Rodaków, którzy pozostali na Kresach. Dary kierowane są do kombatantów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, ich rodzin oraz z uwagi na bardzo dużą ilość paczek także do polskich, biednych wielodzietnych rodzin. W ubiegłym roku wysłaliśmy z Macierzy ponad 2100 paczek.  Jest to znak naszej pamięci o Tych, co zostali tam na Kresach i wdzięczności za piękne świadczenie o polskości tamtych ziem.

2Swoją obecnością zaszczycili nasza uroczystość:

1) Łódzki Wicekurator Oświaty Pani Elżbieta Ratyńska.

2) Weteran Armii Krajowej z oddziałów „Warszyca”, kpt. Jerzy Stawski ps „Lubicz”

3) Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Łodzi Pan Władysław Trzaska – Korowajczyk. Współpracownik MEN przy projekcie „Wyprawka dla polskich dzieci na Litwie i Łotwie”.

4) Dyrektorzy szkół, wolontariusze i opiekunowie akcji.

5) Przedstawiciel oddziału „Wspólnoty Polskiej” w Łodzi – Jan Królikowski

6) Przedstawiciel kibiców Widzewa Łódź – Piotr Mazurkiewicz

3Atmosfera spotkania była wyśmienita. Po krótkiej prezentacji multimedialnej o samej akcji, zaproszeni goście wypisywali kartki noworoczne dla naszych Rodaków mieszkających na Kresach, a tym czasem młodzi wolontariusze segregowali i pakowali w kartony zebrane produkty. Tak, aby w najbliższą niedzielę trafiły do transportu do Wrocławia a stamtąd na Białoruś, Wileńszczyznę i Ukrainę. W dalszym toku spotkania w skupieniu wysłuchaliśmy krótkich przemówień zaproszonych gości. W trakcie wystąpienia Żołnierza Wyklętego Pana kapitana Jerzego Stawskiego ps.”Lubicz” okazało się, że 01 stycznia 2017 roku Pan kapitan obchodził 90 urodziny. Z tego powodu cała sala odśpiewała mu gromkie „STO LAT…….” Następnie wspólnie z Panią Kurator wręczyliśmy podziękowania (dyplomy) przedstawicielom 25 szkół, organizacji, stowarzyszeń, które włączyły się w tym roku do akcji. Na koniec uroczystości Pani Kurator otrzymała w prezencie koszulkę „Rodacy Bohaterom”, którą niezwłocznie założyła informując zgromadzonych, że będzie ona wisiała w Łódzkim Kuratorium i przypominała o tak wspaniałej inicjatywie.

4Wszytko to czynimy dla Rodaków na Kresach, z którymi stanowimy Jeden Naród Ponad Granicami.

Link do relacji z TVP Łódź

https://www.youtube.com/watch?v=HtmR54Bq9BU&feature=youtu.be

Link do relacji Radio Łódź

https://www.radiolodz.pl/posts/31915-paczka-dla-rodaka-co-ty-mozesz-zrobic-dla-innych

https://www.youtube.com/watch?v=vEUm-TWY3iw

 

1 KOMENTARZ

  1. Dziekujemy (kolejny juz raz) narodowalodz.pl za informowanie lodzian o tak wspanialej akcji. Akcji przeprowadzonej przez mlodziez ze szkol wojewodztwa lodzkiego, kibicow dla naszych Rodakow na Kresach

Komentarze są wyłączone.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers