Województwo

Grób majora „Hubala” poszukiwany w Inowłodzu

Trwają poszukiwania grobu majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Ostatni trop prowadzi na cmentarz w Inowłodzu.

Do tego czasu sądzono, iż majora pochowano na terenie tomaszowskiej jednostki wojskowej lub w lesie w okolicach wsi Dąbrowa. Informacje o inowłodzkim pochówku Hubala zaczerpnięto z historii rodziny ks. Stanisława Kowalskiego, w obecności którego odbył się potajemny pogrzeb dowódcy. Jego zwłoki spoczęły w rodzinnym grobowcu rodziny Kowalskich. Prawdopodobnie w 1949 roku ciało Hubala, z powodu przepełnienia grobowca, przeniesiono w miejsce położone przy murze okalającym cmentarz. Kolejne przeniesienie nastąpiło w latach 80-tych XX wieku podczas rozbudowy cmentarza.

Prace rozpoczęto na cmentarzu w Inowłodzu w celu potwierdzenia spoczynku Henryka Dobrzańskiego. Odnaleziono tam jedynie mały fragment kości. Czy należy on do majora okaże się dopiero po przeprowadzeniu dokładnych badań. Prace na cmentarzu w Inowłodzu będą kontynuowane.

Mamy nadzieję, że miejsce spoczynku tego wielkiego Polaka zostanie wkrótce odnalezione.

Liman

Autor zdjęcia: Andrzej Dyszyński

Źródło zdjęcia: majorhubal.pl

1 KOMENTARZ

  1. O zgodę na przeprowadzenie prac sondażowych wystąpiła do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, a prace wykonała ekipa Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

Komentarze są wyłączone.

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company