Historia i Kultura Publicystyka

Konklawe 1978

35 lat temu zgromadzenie kardynałów wybrało następcę Jana Pawła I. Dlaczego zawsze wywołuje to tyle reakcji? Ponieważ historia ostatnich 10 lat przysporzyła nam więcej niż standardowej ilości wrażeń związanych z Watykanem, warto utrwalić sobie świadomość o znaczeniu Stolicy Piotrowej dla katolików.

 Albinio Luciani, czyli Jan Paweł I, zmarł po ledwie 33 dniach pontyfikatu, 28 września 1978 roku. Wokół okoliczności jego śmierci narosło wiele teorii spiskowych. W Watykanie panowała więc wówczas równie gorąca atmosfera, jak w marcu bieżącego roku po abdykacji Benedykta XVI. 14 października zwołanokonklawe, z łacińskiego „zamknięte pomieszczenie w budynku, pokój”, zgromadzenie kardynałów, którzy odcięci od nacisków świata zewnętrznego wybierają nową głowę Kościoła. Jak wierzą katolicy, robią to pod natchnieniem Ducha Świętego. Konklawe poprzedza czas Sede vacante, czyli „pusty tron” , w czasie którego obowiązuje zasada  nihil innovetur, nic nie zmieniać. Administrowanie ogranicza się do podstawowych spraw. Pamiętajmy, że mówimy o Kościele Katolickim, któremu podlegają kościoły i wspólnoty na całym świecie, skupiające ponad 1,1 mld wiernych.

16 października ogłoszono Habemus papam, a na balkon Bazyliki św. Piotra wyszedł człowiek znany dziś większości Polaków, z tymi najmłodszymi włącznie. To arcybiskup Wiednia kardynał Franz Koenig przedstawił kandydaturę metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły. Jego „młody” wiek – 58 lat – został przedstawiony jako zaleta, mimo iż elektorzy wyrażali wątpliwość zarówno w stosunku do możliwych zmian w Watykanie, jak i narodowości kandydata. Był to pierwszy od 455 lat papież nie będący Włochem.

Powitanie Jana Pawła II dziś porównalibyśmy do powitania papieża Franciszka. Nieznany papież, nieoczekiwanej narodowości, witany z ogromnym entuzjazmem przez tłum, który widzi go po raz pierwszy. Radość na Placu św. Piotra świadczy o jedności i powszechności Kościoła Katolickiego, co wyraził w pierwszych słowach swojego pontyfikatu Jan Paweł II:

 

– Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej.

 

 Owa idea łączności od 2000 lat spaja różne kultury. Karol Wojtyła już od pierwszego dnia zaskoczył wszystkich swoją otwartością, empatią, energią i życzliwością. Okazał się niestrudzonym pielgrzymem. Odbył 104 podróże, pokonując kilkakrotnie dystans równika Ziemi. Był pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię (od roku 1534 Kościół Anglii nie uznaje władzy zwierzchniej Stolicy Apostolskiej) jest też pierwszym w historii papieżem, który odwiedził Biały Dom oraz jest też pierwszym papieżem, który odwiedził Sejm RP.

W roku 2013 wspominamy go jako człowieka dialogu. Pomimo tego, co mówi się po śmierci naszego papieża, on nigdy nie odstępował od tradycji. Wyciągając rękę do różnych narodów i religii, zawsze mówił o zasadach katolickich, swój pontyfikat czyniąc świadectwem wiary. Zostawił po sobie 14 encyklik, tysiące homilii i miliony wspomnień we wszystkich częściach globu. Jego słowa pełne miłości do Boga i ludzi, do dziś łączą myśli wszystkich chrześcijan.

Naszym zadaniem jest podtrzymać pamięć o tej myśli w naszych sercach oraz w sercach naszych rodaków, aby przyszłe pokolenia rozumiały, jak pokolenie JPII, problem pokoju na świecie. Pojęcie pokoju mądrego, podpartego tradycją, zasadami i miłością.

Lilka

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company