Publicystyka

Kościół prześladowany

– Są dwa prześladowania: jest prześladowanie Kościoła z zewnątrz, i jest prześladowanie Kościoła w Kościele. I to drugie jest najgorsze i najcięższe do przeżycia. Jak to jest możliwe? A jednak jest! Ale nigdy się tego nie bójcie! – mówił ks. Piotr Glas podczas rekolekcji, jakie odbyły się na Jasnej Górze w ubiegłym miesiącu. Przykładem takiego prześladowania jest św. Maksymilian Maria Kolbe:
-Jak on strasznie cierpiał, i nie mówię tu o Auschwitz (…) jego wyrzucili bo za dużo mącił w klasztorze, a jaką ksywkę miał – głupi Maksio, dziś o tym nikt nie mówi, jak walczył z masonerią. Kto dzisiaj mówi, co M. Kolbe mówił jaka to jest straszliwa, szatańska organizacja – w tych słowach ks. Glasa, wypowiedzianych w marcu zadziwia niesamowita analogia do tego, co wydarzyło się miesiąc później.

Ksiądz Jacek Międlar po mszy w rocznicę 82-lecia powstania ONRu w Białymstoku, w której krytykował bierność rodaków, liberalizm, masonerię, laicyzację i konsumpcjonizm przeciwstawiając im bezkompromisowy, narodowy katolicyzm, w którym Bóg jest na pierwszym miejscu został niemalże wykluczony z życia duchownego. Kuria białostocka zakazała mu jakichkolwiek wystąpień publicznych, przeprosiła, że taka msza miała miejsce, a ze strony niektórych duchownych padały bardzo krytyczne i niekiedy obraźliwe słowa (np. o. Paweł Gużyński na popularnym portalu mówi o „objawie choroby umysłu”). Jednak najbardziej niezrozumiałym i szokującym okazał się zakaz odprawiania mszy w intencji ks. Międlara. Jedna z nich miała się odbyć 23 kwietnia w krakowskim kościele śś. Piotra i Pawła. Zgromadzeni wierni, gdy dowiedzieli się o odwołaniu zaczęli rozchodzić się do domów, jednak część została, by później udać się pod Krzyż Katyński, gdzie ks. Łukasz Szydłowski poprowadził modlitwę różańcową w intencji ks. Międlara. Po niej wypowiedział się na temat niezrozumiałej postawy niektórych duchownych i sytuacji w polskim Kościele:

– To są idee modernistyczne i liberalne niestety w Kościele. Z takim niestety, z takim czymś nie da się nawet polityki prowadzić. Proszę zauważyć, że te idee, które są głoszone, które ksiądz nam mówi z ambony tak naprawdę gdyby się urodził 50 lat wcześniej to by żadnych trudności nie miał. Ta młodzież, która walczy o naszą Ojczyznę, która głosi katolicką naukę, którą papieże wcześniej, przez 300-400 lat głosili po prostu była młodzieżą jak każda inna. A dzisiaj niestety muszą iść do katakumb, muszą uciekać, bo są prześladowani za to, wyzywani od faszystów, nazistów, kogokolwiek innego. To nie jest prawda. To jest normalna, katolicka nauka społeczna również. – próbował pokrótce opisać źródło problemu ks. Szydłowski – To jest nie w porządku, tak się nie postępuje. Tu chodzi tylko i wyłącznie teraz o poprawność polityczną, to jest po prostu zgubne. Kościół zawsze ma być niepoprawny polityczne. Jak Kościół chce być poprawny politycznie to już nie będzie Kościołem Katolickim, bo pójdzie na ugody i ustępstwa.

Następnie ksiądz Szydłowski odniósł się do prób zamykania drzwi Kościoła narodowcom i pytań wiernych dlaczego zamówiona przez nich msza została odwołana – Tego to już nie wiem. Nie będę dochodził kto zakazywał mszy świętej. (…) Według prawa kanonicznego, wcześniejszego, które było o wiele surowsze można było tylko odmówić ogłoszenia mszy publicznej dla osoby, która jest ekskomunikowana – te słowa, jak i przypomnienie o planowanej mszy papieża Franciszka za organizację masońską nasuwają pytania co się dzieje z Kościołem katolickim. – To jest skandaliczne. Ale oczywiście walczymy, Polaków nie stłamsili przez wieki i teraz nie stłamszą. – krótko podsumował całą sytuację na zakończenie ks. Szydłowski.

Jak widać Kościół w Polsce chce być poprawny politycznie (ks. Międlar nigdy nie powiedział nic niezgodnego z zasadami wiary katolickiej), jakby zapominając, że sam często pada ofiarą absurdalnych oskarżeń o „faszyzm”, „nietolerancję”, „antysemityzm” i „rasizm”, ze strony dokładnie tych samych środowisk, które rozpoczęły nagonkę na księdza, jednocześnie odcinając się od narodowców, którzy nie szczędzą wysiłków, by Kościoła i katolickiego systemu wartości bronić.

Kamil M.

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio