Publicystyka

„Ku Wielkiej Polsce Przyszłości” – fragment historii naszego miasta.

Do dosyć ciekawych zdjęć, dotarł portal internetowy „Inicjatywa Narodowa”, fotografie przedstawiają obchody 3 Maja w naszym mieście. Niestety nie znamy dokładnej daty wykonania zdjęć, prawdopodobnie są to lata 30 (38?) ubiegłego wieku. Z informacji na ilustracji wynika, że jest to manifestacja Stronnictwa Narodowego w Łodzi z okazji 3 Maja.
Kolejną ciekawostką jest to, że narodowcy na zdjęciach wykonują tzw. „salut rzymski” niestety dosyć często dzisiaj kojarzony z „hitlerowskim pozdrowieniem”. Co dla nieznających historii może być lekkim szokiem. Nie bawiąc w polemiki na temat słuszności używania salutu w dzisiejszych czasach, trzeba jasno podkreślić, iż Ruch Narodowy zawsze opowiadał się przeciw zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu. A salut jak widać posiadał uniwersalne znaczenie, niekoniecznie związane z hitlerowskimi Niemcami.
Kolejną rzeczą godna uwagi jest to, iż zgodnie z opisem fotografii manifestacja nacjonalistów była dosyć liczna – „ponad 8000” osób – również kobiet, co widać na pierwszym planie.
Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio