Łódź

Lesbijki idą do Trybunału Praw Człowieka

Są parą od kilku lat. Łodzianki Cecylia i Barbara działają w Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej. Po tym, jak sąd odmówił Barbarze przyjęcia nazwiska partnerki, rozpoczęły walkę o legalizację związków jednopłciowych. Teraz chcą się zwrócić o pomoc do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W tym celu rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na portalu pomagam.pl. Nie chodzi im jednak wyłącznie o wspólne nazwisko – kobiety chcą mieć dziecko.

Historię pary opisała Gazeta Wyborcza jesienią zeszłego roku. Panie poznały się za pośrednictwem portalu internetowego dla osób homoseksualnych (Inna Strona, obecnie queer.pl). Po kilku latach postanowiły mieć dziecko. Związek chciały przypieczętować wspólnym nazwiskiem. Okazało się jednak, że to niemożliwe. W sprawę zaangażowali się prawnicy Kampanii Przeciw Homofobii, którym nie spodobało się uzasadnienie organów państwowych („niedopuszczalna postawa światopoglądowa osób rozpoznających tę sprawę”).

Stąd pomysł, by zwrócić się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – Zebrane środki przeznaczymy na opłaty administracyjne, opłacenie kosztu procesu oraz transport do Strasburga – zapowiadają Barbara i Cecylia. Kobiety wiążą z nim spore nadzieje, zdarzało się bowiem w przeszłości, że Trybunał skutecznie wywierał presję na kraje członkowskie UE w sprawie związków partnerskich.

W artykule Wyborczej poznajemy życie pary od kuchni – łącznie z imionami ich trzech kotów, podziałem obowiązków w kuchni i ulubionymi książkami autorstwa Sarah Waters, „lesbijskiej brytyjskiej pisarki”. Kobiety postanowiły kupić własne mieszkanie, nie objął ich program Mieszkanie Dla Młodych (nie są małżeństwem). Kredyt wzięły wspólnie – Banki nie dyskryminują (sic!). Do pełni szczęścia brakuje im już tylko dziecka. „Pomoc” zaoferował im znajomy. Z przyszłym ojcem spisały umowę, w której zastrzegają sobie prawo do podejmowania wszystkich ważnych decyzji dotyczących dziecka. Ojciec będzie mógł wybrać drugie imię (chrztu nie planują). Pierwsze imię para już wybrała – dziewczynkę nazwą Aurora, chłopca – Hektor.

Za: Radio Łódź, Gazeta Wyborcza

Zdjęcie: Wikipedia

MN

4 KOMENTARZE

  1. Zaczyna sie…chcecie praw lesbijskich to Bul odpowiada: wezcie kredyt..a Bulowa dodaje: emigracja to szansa

    • Mogą, jeśli „ojcem” będzie ich znajomy – co jest zresztą wyraźnie zaznaczone w tekście.

Komentarze są wyłączone.

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company