Łódź

List do Hanny Zdanowskiej w sprawie gloryfikacji UPA na Placu Wolności w Łodzi

wolyn1943Szanowna Pani Prezydent!

Jesteśmy zmuszeni wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec wydarzeń, które miały miejsce podczas piątkowej demonstracji „Łódź solidarna z Ukrainą”. Organizatorzy zgromadzenia informowali, że celem manifestacji ma być okazanie solidarności z represjonowanymi Ukraińcami. Przebieg wydarzenia pokazał, że przesłanie było zupełnie inne.

Jako Polacy nie możemy godzić się na promowanie postaw i ideologii gloryfikujących zbrodniczą Ukraińską Powstańczą Armię oraz postać Stepana Bandery. Niestety, jedna z uczestniczek zgromadzenia przy aprobacie organizatorów zachęcała tłum do skandowania banderowskich haseł: „Sława Nacji! Smert worohom! Herojam sława!” Właśnie takich słów używali ludobójcy ukraińscy, którzy w okresie okupacji w bestialski sposób wymordowali kilkadziesiąt tysięcy niewinnych Polaków na terenie Wołynia i Małopolski Wschodniej.

Incydent dowiódł, że cel zgromadzenia był inny niż ten, o którym pierwotnie informowali organizatorzy wydarzenia. Demonstracja przekształciła się w propagandowy wiec poparcia dla ukraińskich szowinistów, którzy obecnie przewodzą walkom w Kijowie i na terenie zachodniej Ukrainy.

Władze Łodzi odpowiadają za piątkowe zgromadzenie, a więc również za hasła, które były skandowane z mównicy organizatorów. To, co wydarzyło się na Placu Wolności ewidentnie godzi w polską rację stanu oraz obraża pamięć o ofiarach ludobójstwa dokonanego przez ludzi posługujących się słowami „Smert worohom”.

W imieniu rodzin Polaków pomordowanych przez Ukraińską Powstańczą Armię domagamy się przeprosin oraz publicznych wyjaśnień ze stron władz Miasta Łodzi.

Z poważaniem:

Zarząd Okręgu Łódzkiego Młodzieży Wszechpolskiej

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency