Łódź

Łódź: Narodowcy w rocznicę śmierci Romana Dmowskiego

Drugiego stycznia środowiska narodowe w Łodzi oddały hołd wybitnemu Polakowi w rocznicę jego śmierci. Roman Dmowski, główny ideolog polskiego nacjonalizmu, przedstawiciel naszego kraju na konferencji Paryskiej. zmarł 02.01.1939.

Jak co roku tak i dziś wszystkie łódzkie narodowe organizacje stawiły się w kościele oo. Jezuitów przy ulicy Sienkiewicza, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca R. Dmowskiego, by uczcić pamięcią i oddać cześć prekursorowi walki o Wielką Polskę.

Obecni byli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Klubu im. Romana Dmowskiego. Narodowcy modlili się za duszę zmarłego, a następnie złożyli kwiaty.
Tą rocznicę nacjonaliści podsumowali najbardziej znanym cytatem z „Myśli Nowoczesnego Polaka” autorstawa samego Dmowskiego”
„Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.
Bo im szersza strona mego ducha żyje życiem zbiorowym narodu, tym jest mi ono droższe, tym większą ma ono dla mnie cenę i tym silniejszą czuję potrzebę dbania o jego całość i rozwój.
Z drugiej strony, im wyższy jest stopień mego rozwoju moralnego, tym więcej nakazuje mi w tym względzie sama miłość własna.”


K.M

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company