Historia i Kultura Łódź

Łódzcy narodowcy pamiętają o ofiarach rzezi wołyńskiej – relacja z akcji

Wczoraj (10.07.2021 r.) działacze Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego zorganizowali akcję, która miała przypomnieć mieszkańcom Łodzi o tragedii, która miała miejsce 78 lat temu na Kresach, dokładnie w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów na Polakach.

Łódzcy narodowcy ok. godziny 16:00 w sobotę zebrali się pod konsulatem Ukrainy w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 77. Mieli ze sobą przygotowane wcześniej tablice, na których pokazane były województwa wołyńskie, lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie oraz ilość morderstw w poszczególnych powiatach.

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i mapa
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Przy okazji wystawienia tablic na widok publiczny działacze narodowi przemawiali przez ok. kilkanaście minut, podczas których mówili m.in. na temat historii dokonanego przez Ukraińców ludobójstwa, czy też obecnym stanie wiedzy na temat rzezi wołyńskiej. W przemowach, co ważne, podkreślano brak nienawiści do narodu ukraińskiego, a zarazem potrzebę kultywowania pamięci o tym wydarzeniu.

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio