Publicystyka

Łódzki bubel Fabryczny

Dworzec Łódź Fabryczna zgodnie z założeniami miał być genialną inwestycją dla miasta Łodzi, która miała przyciągać wielu przyjezdnych oraz skupiać w sobie wszystkie pociągi przelotowe z całej Polski. Niestety, osiągnięto odwrotny efekt – stacja kolejowa świeci pustkami, a turyści przychodzą jedynie po to, aby zrobić sobie zdjęcia w budynku, zapominając o jego zastosowaniu.

Od początku powstawania inwestycja ta pochłonęła aż 2 mln zł i nadal nie jest w pełni skończona. Na obecną chwilę ustalonym terminem zakończenia robót jest 31 grudnia 2017 roku, jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie on przedłużony. Dodatkowo, jako czołowa stacja kolejowa w Łodzi na linii do Koluszek, dworzec wypada bardzo kiepsko wobec innych. Mimo, że płyta denna dworca ma powierzchnię 65 tysięcy metrów kwadratowych, a na stacji znajdują się cztery perony, zainteresowani podróżą chętniej wybierają inne stacje przelotowe takie jak Łódź Kaliska czy Łódź Widzew, z których odjeżdża zdecydowanie więcej pociągów. Łódź Fabryczna obecnie obsługuje około 60 pociągów i ponad połowa z nich dojeżdża jedynie do granic województwa, ponieważ pociągi przelotowe nie mają możliwości przyjazdu na stacje, co znacznie wydłużyłoby ich trasę na niekorzyść podróżujących. Dworzec stał się bezużyteczną kopułą pochłaniającą pieniądze podatników jak gąbka.

Inwestorzy obiecują, że sytuację poprawi budowa tunelu średnicowego, który połączy dworzec Łodzi Fabrycznej z Łodzią Kaliską. Jednak jest to inwestycja na kilka najbliższych lat, a do tego czasu na dworcu niewiele się zmieni. Przynajmniej do 2022 roku stacja jest skazana na pustki i mimo świetnej lokalizacji cierpi na brak zainteresowania mieszkańców. Czyżby to kolejna nieprzemyślana decyzja ze strony łódzkich urzędników? Równie dobrze taką sumę pieniędzy można by było przekazać na remont sypiących się torowisk tramwajowych, co znacznie ułatwiłoby życie codzienne łodzian, zainteresowanych korzystaniem z komunikacji miejskiej. Mieszkańcy wielokrotnie apelowali do władz o poprawę jakości miejskiego transportu – niestety jak dotąd bezskutecznie. Doczekali się natomiast kolosalnego dworca, który jak widać nie jest przez nich chętnie odwiedzany.

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company