Łódź

Łódzki Marsz Rotmistrza Pileckiego – relacja (galeria)

W 68. rocznicę ubeckiego mordu na rtm. Witoldzie Pileckim Polacy dopomnieli się o swojego bohatera. Ulicami polskich miast przeszły marsze upamiętniające tę ważną postać. Nie inaczej było w Łodzi.

Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego odbywa się w Łodzi od sześciu lat. Co roku biorą w nim udział łódzcy narodowcy. Podobnie w tym roku, kiedy to współorganizatorami Marszu byli Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny. Tym razem jednak w jego organizację zaangażowało się dodatkowo wyjątkowo szerokie grono organizacji patriotycznych, m. in. Studenci dla Rzeczypospolitej. Nowością była również ogromna flaga, którą poświęcono podczas mszy św. poprzedzającej sam przemarsz.

Marsz rozpoczęliśmy pod łódzką katedrą, prowadząc go przez reprezentacyjną część ulicy Piotrkowskiej, poprzez pl. Wolności i ul. Pomorską, by zakończyć go pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta. Podczas Marszu skandowaliśmy tradycyjne hasła: „Pileckiego pamiętamy – komunistom żyć nie damy”, „Cześć i chwała bohaterom”, „Bóg, honor i Ojczyzna”, „Armio Wyklęta, łódzkie o tobie pamięta”,wysłuchaliśmy również szereg pieśni patriotycznych.

Po przemówieniach kombatantów, którzy przetrzymywani i torturowani byli w mieszczącym się obok obecnie liceum (poprzednio komisariat gestapo i UB), złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przez przedstawicieli obecnych organizacji wydarzenie zakończyliśmy odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Łodzianie

Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company