Województwo

Łódzkie? Najlepiej w Kleszczowie!

Łódzkie nie przyciąga nowych mieszkańców zamożnością. W rankingu pisma „Wspólnota” nasze województwo znalazło się w ogonie samorządów, a jego stolica – w drugiej połowie stawki wśród miast wojewódzkich. Wśród powiatów najwyżej sklasyfikowanym jest bełchatowski. Gminom wiejskim niezmiennie lideruje Kleszczów.

Zamożność obliczano na podstawie dochodów własnych, subwencji i inwestycji, pomijając przy tym dotacje celowe, ponieważ unijne dofinansowanie mogło mylnie zawyżyć poziom bogactwa budżetowego samorządu. Od tego odjęto tzw. janosikowe i dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Uzyskany wynik podzielono przez liczbę mieszkańców.

Wśród 16 województw Łódzkie znalazło się na 14. miejscu (wygrało woj. mazowieckie, które awansowało z 4. miejsca). Za woj. łódzkim znalazły się tylko woj. lubelskie i małopolskie.

W kategorii miast wojewódzkich wygrała Warszawa, która zajmuje pierwsze miejsce od początku istnienia rankingu. Łódź sklasyfikowano na 12. miejscu (awans o 2 miejsca w porównaniu do zeszłego roku). Najbiedniejszym miastem wojewódzkim jest Gorzów Wielkopolski.

Wśród miast powiatowych znalazło się 48 miast. Wygrał tradycyjnie Sopot. Na 18. miejscu jest Piotrków Trybunalski (spadek z 16. pozycji), Skierniewice zajęły 35. miejsce. Stawkę zamykają od 3 lat śląskie Świętochłowice.

Na 314 powiatów wygrał człuchowski z woj. pomorskiego. Najwyższe łódzkie, 30. miejsce w tej kategorii zajął powiat bełchatowski, za nim na 47. miejscu znalazł się powiat łęczycki. Następne w woj. łódzkim są powiaty zduńskowolski (51. miejsce), kutnowski (61. miejsce) i rawski (64.).  Najuboższe łódzkie powiaty to pow. łódzki wschodni (292. miejsce) i skierniewicki (313. miejsce). 

Spośród miast powiatowych na miejscu 37. znalazło się Kutno, później Rawa Mazowiecka (41.), Wieruszów (45.), Łowicz (57.), Wieluń (77.), Radomsko (92.) i Bełchatów (94.). Najbiedniejsza jest Zduńska Wola, która znalazła się na 233. miejscu. Na czele 267 miast powiatowych od początku znajdują się Polkowice.

W kategorii „Inne miasta”, wśród których jest 582 samorządów, wygrała Krynica Morska. 16. jest Stryków, który obronił miejsce z poprzedniego roku. Rzgów jest 27., a Kamieńsk 51. Najniżej znalazł się Żychlin (568). 

Woj. łódzkie może się za to poszczycić Kleszczowem – najbogatszą gminą wiejską w Polsce. Na wysokim trzecim miejscu znalazła się Rząśnia spod Pajęczna. Na przedostatnim 1562. miejscu znalazła się gmina Zapolice w powiecie zduńskowolskim.

JS

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company