Województwo

Łódzkie schrony bez ochrony?

W razie niebezpieczeństwa i przejawów jakiegokolwiek ataku zbrojnego, województwo łódzkie nie byłoby w stanie zapewnić podstawowej pomocy większości swoich mieszkańców. Infrastruktura ochronna, zbudowana z myślą o agresji zbrojnej, pozostawia wiele do życzenia, ponieważ stan schronów zbudowanych na naszym terenie obecnie ocenia się jako katastrofalny. Brak regulacji prawnej w tej kwestii jedynie pogarsza już trudną sytuację właścicieli i zarządców tych obiektów, a władza nie zwraca uwagi na narastający problem.

Na terenie województwa łódzkiego znajduje się 549 schronów i 545 ukryć, w większości powstałych w latach 50. i 60. XX wieku. Okazuje się, że owe budowle ochronne są w opłakanym stanie, ze względu na brak zainteresowania ich remontem przez władze od co najmniej 30 lat. Na początku czerwca Związek Strzelecki Rzeczpospolitej Polski udostępnił jeden schron przeciwlotniczy w parku im. Poniatowskiego w Łodzi. W ten sposób, można było samemu ocenić, jak bardzo owa infrastruktura jest zdewastowana. Uginające się pod wpływem czasu mury, niekorzystnie wrastająca w nie roślinność oraz rozkradzione elementy instalacji przez miejscowych złomiarzy – to tylko część atrakcji, które można oglądać w takich miejscach. Ponadto, takie schrony przysługują się miejscowej młodzieży do urządzania zabaw, przez co można natknąć się na porozrzucane, roztłuczone butelki oraz papiery czy pudełka od pizzy. Namazane sprayem wulgarne napisy, tuż obok wyznania miłosnego nadają klimatu w przyciemnionym miejscu, a zapach po nocnych podróżach nie zachęca do dalszego zwiedzania, a tym bardziej przebywania w nim na dłuższą metę podczas jakiegokolwiek ataku terrorystycznego.

Taka sytuacja ma miejsce również w innych województwach w Polsce. Okazuje się, że prawo w tej kwestii jest bardzo niejasne i nie dostarcza odpowiednich środków do zajęcia się dokładnie tą sprawą. W rozporządzeniu Rady Ministrów ws. obrony cywilnej nie znajduje się żadna regulacja w sprawie ochronnego budownictwa, dlatego przyjmuje się domniemanie, że w obecnym świetle przepisów do dbania o taką infrastrukturę są zobowiązani ich zarządcy lub właściciele. Jednakże nie jest nigdzie zanotowane w jaki sposób należy to robić i jakie jest źródło finansowania inwestycji. Miejmy nadzieję, że za sprawą powołanego przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju zespołu, uda się znaleźć sposób na rychłą modernizacje obiektów ochronnych na terenie całego kraju. Żyjemy obecnie w czasach niepewnych, w których liczba ataków terrorystycznych i działań zbrojnych niestety się zwiększa, a władze państwa powinny zwrócić jeszcze większą uwagę na bezpieczeństwo na terenie swoich granic. Trudno sobie wyobrazić dobrze funkcjonujący kraj bez odpowiedniej obrony terytorialnej, który zapomniał o kwestii najważniejszej – swoich obywatelach. Ich dobro powinno być najbardziej chronione prawnie i nie powinno podlegać dyskusji, że władza powinna zająć się tym jak najszybciej.

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company