Historia i Kultura Łódź Publicystyka

„Łódzkie Włókniarki” rozchwytywane

Pracownice nieistniejących już zakładów włókienniczych stały się ostatnio niezwykle popularne – wszyscy się o nie biją. Wpierw przedstawiciele partii Razem urządzili happening fotografując się z tabliczką ku pamięci „Włókniarek Łódzkich”, teraz PiS podjęło walkę o rondo ich imienia. Dobrze, gdy wszystkie ugrupowania – od prawa do lewa – zaczynają przywiązywać wagę do lokalnej historii i tożsamości miasta. Jednak gdy częściej mówi się o tym, komu wolno upamiętniać łodzianki, a komu nie, przestaje już chodzić o włókniarki – zaczyna się polityczny PR.

Inicjatorką powstania Placu Włókniarek Łódzkich jest Maria Nowakowska, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Od kilku lat zabiega o to, by włókniarki zagościły na stałe – zarówno w przestrzeni miejskiej, jak świadomości samych mieszkańców. Mamy już Aleję Włókniarzy, a przecież większość personelu zakładów przemysłu lekkiego stanowiły kobiety. To właśnie one, w lutym 1971 roku przeprowadziły słynny strajk, który zaangażował kilkadziesiąt tysięcy pracowników – strajk, który do Łodzi ściągnął najwyższych dygnitarzy partyjnych i który wymógł na nich cofnięcie podwyżek cen żywności – strajk, o którym mało kto już dziś pamięta.

Jako pierwsza, pomysł Placu Włókniarek Łódzkich „pożyczyła” partia Razem. Adrian Zandberg, goszcząc zimą tego roku w Łodzi podczas swego tournée, pozował do zdjęć z tabliczką ku pamięci łódzkich włókniarek, stojąc na skwerze obok Manufaktury. Relację z wydarzenia skwapliwie opublikowała łódzka Gazeta Wyborcza, z której to właśnie Maria Nowakowska dowiedziała się o swoim pomyśle (sic!). Jak stwierdził na Twitterze Mateusz Mirys, przedstawiciel partii Razem ze Zgierza, Nowakowska otrzymała stosowne przeprosiny. Te jednak nie trafiły na łamy Wyborczej – do równie wielkiej rzeszy czytelników, co happening. Przekaz powędrował w świat. Niesmak pozostał.

CcaaGEqXIAcp2M3.jpg large

W czerwcu Maria Nowakowska zainicjowała zbiórkę podpisów pod projektem zmiany nazwy znanego wszystkim mieszkańcom i turystom Rynku Manufaktury na „Rynek Włókniarek Łódzkich”. Pojawiły się jednak głosy sprzeciwu, nawet ze strony samych zwolenników inicjatywy. Obawiano się, że komercyjny rynek centrum handlowego to nienajlepsze miejsce na kreowanie historycznej tożsamości miasta. Dla stałych bywalców Manufaktury, miejsce ich spotkań pozostanie po prostu „Rynkiem Manufaktury”.

Teraz, o włókniarki upomniało się Prawo i Sprawiedliwość. Przedstawiciele partii rządzącej chcieli, by bezimienne rondo na Olechowie, sytuowane u zbiegu alei Ofiar Terroryzmu 11 Września oraz alei Cezarego Józefiaka, nosiło nazwę „Łódzkich Włókniarek”. Jak twierdzi Marta Wandzel, radna PiS, kobiety zasługują na to, by je upamiętnić – ponad podziałami[1]. Pomysł pojawił się, gdy Przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Kacprzyk złożył projekt uchwały w sprawie nazwy nieszczęsnego ronda, jednocześnie proponując nazwę „Motocyklistów” – tych jest w okolicach ronda wielu, zaś włókniarki pan Kacprzyk „żadnej tam nie widział”. Decyzja zapadła 6 lipca podczas sesji Rady Miejskiej. Po zaciekłej walce radni osiągnęli kompromis: powstanie Rondo Motocyklistów, zaś PiS przyłączy się do zbiórki podpisów pod inicjatywą Rynku Włókniarek Łódzkich[2].

Nie każde miasto może pochwalić się tyloma dzielnymi kobietami, odważnymi na tyle, by pokazać komunistom du*ę – dosłownie. Tymczasem jedni zarzucają drugim kradzież pomysłu, inni śmieją się, że nie ma w Łodzi nic ważniejszego, niż nazwa ronda na peryferiach miasta. Będąc zwolenniczką przywrócenia pamięci o łódzkich włókniarkach, wbrew stereotypowi, że narodowiec zabiega tylko o rondo Żołnierzy Wyklętych sądzę, że historia Łodzi nie jest niczyją własnością, a wspólnym dobrem. Szanujmy je wszyscy.

Marta Niemczyk

[1] https://www.radiolodz.pl/posts/26460-rondo-lodzkich-wlokniarek-na-olechowie [06.07.2016]
[2] http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/lodz/a/rondo-lodzkich-motocyklistow-powstanie-w-lodzi-radni-zdecydowali,10377841/ [06.07.2016]

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company