Zapowiedzi

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018

Łódzkie organizacje patriotyczne  i narodowe zapraszają na Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych – początek o godzinie 12:00 na Placu Wolności.

Żołnierze wyklęci byli przez lata zapomniani wskutek wymazania ich przez władzę „ludową” z kart historii, tocząc przedtem heroiczną batalię o wolną i wielką Polskę przeciw postępującej stalinizacji ojczyzny, w której po zainstalowaniu komunistycznego reżimu nie było dla nich miejsca. Łudzili się możliwością wybuchu sowiecko-amerykańskiej „III wojny światowej”, która jednak nie doszła do skutku. Ostatni z „Wyklętych” Józef Franczak ps. „Lalek” został zastrzelony przez UB w październiku 1963 roku. Data 1 marca zaś nawiązuje do daty wykonania wyroku śmierci na kierownictwie zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (1 marca 1951r.). Pamięć o Żołnierzach wyklętych trafiła do powszechnej świadomości Polaków dopiero kilka lat temu i na fali wzrostu zainteresowania tym tematem ustanowiono w 2011r. państwowe święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Marsz rozpocznie się o godz. 12:00 na Placu Wolności i przejdzie ul. Pomorską, do ul. Anstadta, pod Pomnik Ofiar Komunizmu.

[Wydarzenie Fb]

Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company