Zapowiedzi

Marsz Rotmistrza Pileckiego w Łodzi!

Już 25 maja ulicami Łodzi przejdzie marsz Rotmistrza Pileckiego! Organizowany jest on przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych z okazji 67. rocznicy jego śmierci. Jako portal Narodowa Łódź serdecznie Państwa zapraszamy do udziału!

Gdzie i kiedy?

Uroczystości rozpoczynamy Mszą Świętą w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności o godz. 18:00 w poniedziałek (25 maja).
Następnie planowany jest przemarsz pod Pomnik Ofiar Komunizmu przy ul. Andstadta, gdzie odbędzie się główna część obchodów.

Kim był rotmistrz Pilecki i dlaczego należy o nim pamiętać?

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz-Birkenau. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został on odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Pełna biografia na stronie IPN: http://pilecki.ipn.gov.pl/

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału w manifestacji.
Jednocześnie zachęcamy do dołączania do wydarzenia na facebooku (https://www.facebook.com/events/905278839518720/) .

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers