Events

Marsz Zwycięstwa w stulecie Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA]

W przedostatnią sobotę (15.08) w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbył się Marsz Zwycięstwa zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską. Wyruszył on spod warszawskiego kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu o godzinie 17:00. Jak przebiegł marsz, jak został on zorganizowany i kto brał w nim udział? Między innymi o tym w poniższej relacji.


Zanim rozpoczęło się warszawskie zgromadzenie odbyły się wcześniej 2 inne wydarzenia. Najpierw w godzinach od 11-14 miał miejsce Zjazd Zwyczajny Młodzieży Wszechpolskiej, na którym zostały wybrane nowe władze tego stowarzyszenia. 2 godziny później miała miejsce uroczysta Msza Święta. Dopiero po niej oficjalnie rozpoczął się marsz.

Zdjęcie z konferencji prasowej
Zdjęcie z konferencji prasowej

Organizatorzy, mając swoją ciężarówkę z nagłośnieniem, na początku uporządkowali uczestników w kolumny w kolejności: (od końca) osoby niezorganizowane, Ruch Narodowy i Młodzież Wszechpolska. W tym czasie miały miejsce też przemówienia, np. ze strony prezesa stowarzyszenia Marsz Niepodległości – Roberta Bąkiewicza.

Po tym wszystkim w końcu ruszył wyczekiwany Marsz Zwycięstwa, który, co warto przypomnieć, miał się nie odbyć w wyniku wydania zakazu dla zgłoszonego wydarzenia. Jednak organizatorzy zarejestrowali 2 „zapasowe” zgromadzenia, dzięki którym udało się planowo przejść z Krakowskiego Przedmieścia na plac Krasińskich. Niestety nie obyło się bez pewnej przeszkody, ponieważ przechodząc płynnie z 1. zarejestrowanego zgromadzenia na 2. uczestnicy marszu musieli przejść z ulicy na chodniki, którymi ostatecznie doszli na plac Krasińskich.

Na wspomnianym placu przy słynnym pomniku Powstania Warszawskiego odbył się niejako finalny etap całego zgromadzenia. Przemawiali tam organizatorzy oraz znamienici uczestnicy marszu, m.in. Robert Winnicki, Krzysztof Bosak, czy prezes Młodzieży Wszechpolskiej – Ziemowit Przebitkowski. W późniejszym czasie miało miejsce poświęcenie sztandaru Ruchu Narodowego. Z ciekawostek warto dodać, że na placu Krasińskich pojawiła się grupka przeciwników Marszu Zwycięstwa, jednak została ona profesjonalnie odgrodzona zarówno przez funkcjonariuszy policji, jak i przez straż marszu. Fakt ten dobrze oddaje to, jak wyglądał ten marsz, ponieważ obyło się bez prowokacji i bez większych sprzeciwów wobec inicjatywy narodowców, a tym samym przeszedł on spokojnie.

Rafał Bartosiewicz

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency