Łódź

„Namioty Wyklętych” 2018 – relacja

Już po raz kolejny Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej zorganizowało akcję „Namioty Wyklętych”, w ramach której został rozbity namiot a w nim zrobiona wystawa z biogramami Wyklętych, antykami z lat 40. i 50., czyli czasów walk Żołnierzy oraz, dzięki Stowarzyszeniu Historia Koluszek, kilka sztuk broni.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” staje się dla Polaków tradycją, mimo swojej krótkiej historii. Oficjalnie obchodzony 1 marca, zwykle jednak wydarzenia z nim związane obejmują cały tydzień.

Studenci wygłaszali prelekcje opowiadające o życiu i walkach, jakie toczyli Wyklęci, a w tle puszczany był film z procesu „Warszyca”. Na dzieci czekał takie atrakcje, jak układanie puzzli przedstawiających polskie godło czy malowanki. Był również przygotowany mundur, który chętne dzieciaki mogły założyć, by poczuć „wojskowego ducha”.

Ostatnim punktem dnia było wydarzenie zorganizowane wspólnie przez SdR i Prawicę Rzeczypospolitej. Było to odczytanie grypsów Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, wysyłanych do żony i syna połączone z pieśniami w wykonaniu zespołu Twierdza Pamięć. W drugiej części Tomasz Głowacki opowiedział historię życia Cieplińskiego.

Tegoroczna edycja zgromadziła wielu ludzi, jednak w Łodzi wciąż są tacy, którzy nie słyszeli o Wyklętych, bądź mają ich za bandytów, dlatego nadal jest potrzeba uświadamiania kim byli i za co walczyli „Żołnierze Wyklęci”. Wszystkich, którzy nie byli w tym roku Studenci dla Rzeczypospolitej zapraszają na kolejną edycję akcji „Namioty Wyklętych”.

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency