Łódź

Narodowcy w rocznicę śmierci Romana Dmowskiego

W piątek 2 stycznia 2018 roku minęła 79. rocznica śmierci wybitnego polskiego męża stanu, współtwórcy naszej niepodległości – Romana Dmowskiego.

Z tej okazji łódzcy narodowcy z Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Ruchu Narodowego udali się do Kościoła Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, gdzie znajduje się tablica poświęcona przywódcy przedwojennego ruchu narodowego. Zgromadzeni zapalili znicze oraz odmówili krótką modlitwę za duszę Romana Dmowskiego.

„Warszawa.Siły i zdrowie Romana Dmowskiego były już od roku mocno nadwyrężone. jednak nikt nie przypuszczał, że śmierć tak rychło zamknie jego znużone powieki. Ufano w Jego niespożytą i zawsze budzącą się energię i bezprzykładną żywotność, zaznaczającą się w Jego pracy twórczej. Ufano dobroczynnej atmosferze spokoju, w jakiej żył Zmarły od szeregu miesięcy. Serdeczna opieka zaprzyjaźnionej rodziny państwa Mieczysławostwa Niklewiczów, wygoda dworu w Drozdowie, dbałość pomocy lekarskiej, – wszystko zdawało się wróżyć powrót do dawnych sił. tak bardzo wciąż Polsce potrzebnych. Jeszcze przed i w same święta Bożego Narodzenia Roman Dmowski spędził chwile przy zupełnie dobrym samopoczuciu. Do stołu wigilijnego śp. Roman Dmowski zasiadł wraz z rodziną pp. Niklewiczów w jak najlepszym nastroju. Prosił o odśpiewanie kolęd i przysłuchiwał się im ze wzruszeniem.” (Orędownik. Ilustrowany dziennik narodowy i katolicki: wydanie łódzkie. „Naród w żałobie pogrążony” 1939-01-05 R. 69 nr 4).

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency