Łódź Publicystyka

Nożownik, który zaatakował księdza usłyszy zarzuty. Motywem film Sekielskich?

Zakończyło się śledztwo w sprawie Zygmunta W., podejrzanego o atak nożem na notariusza wrocławskiej kurii, ks. Ireneusza Bakalarczyka. Mężczyźnie zostaną przedstawione zarzuty usiłowania zabójstwa. Związany w przeszłości z Łodzią napastnik przyznał, że do zbrodni zainspirował go m.in. film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”.

Do zdarzenia doszło 10 czerwca bieżącego roku, kiedy udającego się na poranną mszę kapłana znienacka zaatakował bezdomny wówczas Zygmunt W., zadając mu cios nożem w klatkę piersiową. Świadkowie zdarzenia udzielili rannemu pomocy oraz ujęli napastnika. Biegli orzekli, że obrażenia doznane przez księdza bezpośrednio zagrażały jego życiu. Oskarżonemu za ten czyn grozi kara dożywotniego więzienia.

Agresor w przeszłości należał do zakonu franciszkanów oraz studiował w seminarium w Łagiewnikach. Rok po święceniach kapłańskich porzucił zakon, później związał się z sektą świadków Jehowy. W latach 2008-2012 W. pełnił służbę w łódzkiej Straży Miejskiej, która nie ujawnia przyczyn jego zwolnienia. Ponadto był gońcem w łódzkim magistracie, z kolei po śmierci partnerki stracił dom i został bezdomnym.

Pytany o motywy nożownik wyjawił frustrację swoim życiem i obrazem Kościoła, jaki wyniósł z pobytu w zakonie oraz głośnym filmem braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu”. Zapytany o konkretne znane mu przypadki grzechu pedofilii wśród duchownych, nie był jednak w stanie żadnych wymienić.

Emisja filmu spowodowała falę ataków na księży – obok wspomnianego ataku nożownika we Wrocławiu wymienić można także pobicia księży w Poznaniu, Szczecinie i wielkopolskiej Mosinie oraz zaatakowanie księdza w kancelarii parafialnej w Turku. Ponadto znacznie wzrosła w tamtym czasie ilość aktów wandalizmu wobec budynków kościelnych.

Źródło: https://dzienniklodzki.pl/byly-lodzki-kaplan-i-straznik-miejski-chcial-zabic-ksiedza-mowil-ze-zainspirowal-go-film-tylko-nie-mow-nikomu-grozi-mu-dozywocie/ar/c1-14649355?fbclid=IwAR0s2q08hlVwEUF1G9M-HNohdU9rr5HgPQLwyyifU-u_d1mTJ_eXyq1IY1U

Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company