Łódź

Obchody 40. rocznicy śmierci Stefana Wyszyńskiego w Łodzi

W ubiegłym tygodniu minęło 40 lat od śmierci Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ku czci Prymasa Tysiąclecia odbyły się w niedzielę uroczyste obchody zorganizowane przez łódzkie struktury Młodzieży Wszechpolskiej.

Prymas Polski Stefan Wyszyński był przewodnikiem Kościoła i Narodu w czasach PRL. Zainicjował rozmowy między Kościołem a rządem, które doprowadziły do zawarcia porozumienia przynajmniej na papierze korzystnego dla polskich katolików. Zorganizował słynne obchody Milenium Chrztu Polski, poprzedzone Wielką Nowenną Tysiąclecia. Pośredniczył w rozmowach między Solidarnością a komunistycznymi władzami PRL. Przez 4 lata przebywał na internowaniu. Był doktorem prawa kanonicznego. Zmarł 28 maja 1981 roku.

Obchody okrągłej, 40., rocznicy śmierci Prymasa odbyły się w ostatnią niedzielę pod jego pomnikiem na łódzkiej Retkini. W uroczystości zorganizowanej przez Młodzież Wszechpolską wzięli udział członkowie kilku organizacji, w tym Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego i Klubu im. Romana Dmowskiego. Przed odsłoniętym w 2008 roku monumentem złożono kwiaty i zapalono znicze. Głos zabrali przedstawiciele środowiska narodowego. Uroczystość zakończono odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego i odmówieniem modlitwy za duszę Prymasa.

12 września br. odbędzie się w Warszawie uroczysta beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Beatyfikacji dokona w imieniu papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Więcej o biografii Stefana Wyszyńskiego przeczytają Państwo tutaj.

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio