Województwo

Obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego w woj. łódzkim

1 sierpnia to data nierozerwalnie związana ze stolicą Polski. Tego roku łódzka delegacja wsparła warszawskich narodowców w głównych obchodach 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie zawiedli jednak działacze z mniejszych miast województwa łódzkiego, czcząc pamięć bohaterów walczących o wyzwolenie Warszawy w 1944 roku w swoich miejscowościach.

Uroczystości we wszystkich miejscach przebiegały podobnie. Działacze MW Radomsko ułożyli ze zniczy symbol „Polski Walczącej” w parku na pl. 3-go Maja, zapalili znicz przy Grobie Nieznanego Żołnierza, który mieści się przy ulicy Narutowicza oraz złożyli kwiaty pod tablicą przy Kolegiacie pw. św. Lamberta w Radomsku.

r1

r2

W Aleksandrowie Łódzkim, tuż po upamiętnieniu ofiar Powstania o godz. 17 miejscowi działacze patriotyczni, na czele których stanął Związek Strzelecki Rzeczypospolitej, zapalili znicze pod pomnikiem Polaków, którzy polegli w walce z obojgiem okupantów na skwerze przy pl. Kościuszki. Potem odbyła się Msza św. w intencji ofiar Powstania Warszawskiego, po której odczytano Apel Poległych, złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową i zapalono znicze ułożone w charakterystyczny symbol Polski Walczącej.

a1

a2

Rocznicę jak zwykle przygotowano również w Bełchatowie. Dzięki kontaktom z Muzeum Powstania Warszawskiego działacze stowarzyszenia Bełchatowianie Dla Narodu uzyskali projekt plakatu, który wisiał w 1944 na warszawskich murach wraz z odezwą do mieszkańców stołecznego miasta. Ciekawostką jest, że odezwa, którą BDN otrzymał od Muzeum, wydrukowana była na maszynie z 1942 roku. Ww. plakaty rozklejono w centrum miasta, dzięki czemu bełchatowianie przenieśli się do tamtego okresu. Oprócz tego przed 17:00 na miejscu uroczystości stowarzyszenie sympatyków GKS Bełchatów „Torfiorze” zadbało o szczególny wymiar obchodów odpalając świece dymne w kolorach biało-czerwonych. Po wspólnych modlitwach nastąpiło odśpiewanie hymnu narodowego oraz złożenie kwiatów.

b1

b2

b3

Z kolei 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tomaszowscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej spędzili na pl. Kościuszki, gdzie został wywieszony okolicznościowy transparent i ułożony znak Polski Walczącej z białych i czerwonych zniczy. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców przebywających w okolicy. Kolejną inicjatywą Wszechpolaków było rozdawanie przygotowanych wstążek i vlepek dla najmłodszych, którzy ochoczo podchodzili po symboliczne prezenty. Uśmiech na twarzach dzieci oraz słowa otuchy od tomaszowian były najlepszymi dowodami, że takie akcje mają sens i warto je organizować. O godz. 18 Wszechpolacy udali się na Mszę Św. w intencji powstańców, która została odprawiona w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej Polski. Ostatnim punktem dnia było oczyszczenie miasta z niepożądanych śmieci, które były rozklejane przez antifę- lewacką organizację ścigającą mityczny faszyzm.

t1

t2

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company