Historia i Kultura Województwo

Obchody 81. rocznicy bitwy o Góry Borowskie [ZDJĘCIA]

W minioną niedzielę (6.09) miały miejsce coroczne obchody, upamiętniające bohaterską obronę Gór borowskich, która miała miejsce podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.

A była to jedna z największych bitew kampanii polskiej, w której walczył pułk piechoty Legionów płk Ludwika Czyżewskiego i 301. batalion czołgów majora Edmunda Karpowa. Rozegrała się ona w dniach od 2-5 września i w jej wyniku siły polskie straciły ok. 700-800 żołnierzy, a z kolei niemieckie również poniosły znaczne straty, choć nie są one dokładnie znane.

Co do samych uroczystości, to pogoda dopisała i sam przebieg obchodów również był odpowiedni. W czasie uroczystości miały miejsce między innymi: apel poległych; salwa honorowa, złożenie wieńców z kwiatami, przemówienia okolicznościowe i msza święta polowa za poległych oraz w intencji ojczyzny.

Na uroczystościach zjawili się chociażby harcerze, czy działacze Młodzieży Wszechpolskiej, ale także posłowie i jeden senator z rządzącej koalicji, w tym Antoni Macierewicz. Warto też wspomnieć, że posłanka Lewicy – Anita Sowińska – w obecności kombatantów, pod pretekstem uczczenia pamięci wydarzeń z września 39′, obwiniła nacjonalizm za wybuch II wojny światowej. Można mieć tylko nadzieję, że mówiła jedynie o szowinistach z III Rzeszy, a nie o polskich narodowcach, którzy przecież przez całą wojnę, a nawet i po niej walczyli i umierali za Wielką, Wolną Polskę.

Ponadto w trakcie uroczystości odczytano decyzję szefa MON o pośmiertnym mianowaniu na wyższe stopnie wojskowe uczestników walk: na stopień majora – kpt. Kazimierza Jaworskiego, kapitana – por. Bolesława Matusiaka i por. Artura Radziwiłła. Po pierwszej części uroczystości rozpoczęła się okolicznościowa Eucharystia, a zaraz po niej miał miejsce apel pamięci, w którym zostali wywołani wszyscy bohaterowie pierwszych dni kampanii wrześniowej. Ostatnim momentem uroczystości było złożenie wieńca pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia.

Góry Borowskie... - zdjęcie - Fotoblog zwyczajnie-zaczarowane.flog.pl
zwyczajnie-zaczarowane.flog.pl

Źródło:

https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/gory-borowskie-2020-81-rocznica-bitwy-uroczystosci/ar/c1-7883337

Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company