Łódź

Oddaliśmy hołd „Warszycowi”

19 lutego w Łodzi odbył się Marsz Pamięci Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Wraz ze swoim pięciorgiem podwładnych kapitan został stracony 19 lutego 1947 r. w Łodzi, na 3 dni przed ogłoszeniem amnestii. Nie wiadomo, gdzie został pochowany, ale wiele wskazuje na to, że miejscem jego spoczynku jest poligon na łódzkim Brusie.

– Budynek XII LO przy al. Anstadta zostanie niedługo opróżniony, ponieważ nie spełnia wymogów dla szkół średnich. Na pewno nie zostanie on sprzedany, gdyż jest to zabytek, nie będzie również objęty rewitalizacją. Jest inicjatywa, aby ten budynek, będący kiedyś siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa, czyli tzw. katownią Moczara, został przemianowany na Centrum Edukacji im. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” – mówił Jan Królikowski, jeden z organizatorów marszu. – To jest pomysł, żeby starać się o ministerialną kuratelę dla utworzenia takiej placówki. Niestety, z miejskich środków na pewno nie udałoby się tego zrobić – podkreślił organizator.

„Warszyc” walczył z Niemcami, potem przeciwko terrorowi nowej władzy. Uczestniczył w akcji „Burza” i na jej podstawie stworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie, walczące przeciwko panującej władzy. Kapitan, poszukiwany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, czuł się odpowiedzialny za losy swoich podwładnych i nigdy nie opuścił ich na polu bitwy. Po wielu wygranych akcjach, ostatecznie został aresztowany w wyniku prowokacji Urzędu Bezpieczeństwa w dniu 14 września 1946. Był odważnym, niekalkulującym człowiekiem. Miał w sobie ogromne poczucie honoru żołnierza. Do końca pozostał wierny swoim ideałom i nigdy nie pogodził się z obecnym ustrojem Polski.

Uczestnicy Marszu ruszyli sprzed budynku Sądu Okręgowego, znajdującego przy placu Dąbrowskiego. Trzymając flagę Polski wraz ze zniczami, odśpiewywano pieśni patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych. Przemarsz zakończył się pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu, gdzie odbyły się końcowe uroczystości wraz z przemowami i złożeniem kwiatów. Działacze Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego, Klubu Gazety Polskiej, Studentów dla Rzeczypospolitej oraz innych organizacji oddali w ten sposób hołd zamordowanemu przez komunistyczne władze „Warszycowi”, upamiętniając jego poświęcenie i ogromną miłość do Ojczyzny. W wydarzeniu poświęconym Warszycowi uczestniczyła również jego rodzina.

AJ/HK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company