Publicystyka

Odpowiedź łódzkiej MW na haniebny list wiceprezydenta Łodzi dotyczący Marszu Rotmistrza Pileckiego

Tuż po głośnym już wpisie wnuczki Rotmistrza Witolda Pileckiego odcinającej się od uroczystości upamiętniających jej wielkiego przodka podobny głos w sprawie łódzkiego marszu zabrał wiceprezydent Łodzi z SLD, Tomasz Trela. Padają standardowe oskarżenia o nienawiść, antysemityzm, homofobię. Łódzka Młodzież Wszechpolska nie mogła zostać obojętna wobec tych haniebnych oszczerstw.

Oprócz rzucania ww. pomówień i wznoszenia „specjalnego apelu” do rządzących „tym krajem i kościołem”, by nie pozwalali na powtórkę z „najczarniejszej karty współczesnej historii” wiceprezydent Trela zdecydował się na jeszcze jeden istotny krok. Wymusił on na dyrekcji domu dziecka, na rzecz którego działaliśmy, zerwanie blisko czteroletniej współpracy z kołem MW Łódź.

Poniżej treść listu wystosowanego przez Wiceprezesa Młodzieży Wszechpolskiej Adama Małeckiego i Prezesa Okręgu Łódzkiego Młodzieży Wszechpolskiej Szymona Łuczaka:

„Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka” – Roman Dmowski
Na samym początku chcemy Panu Prezydentowi przybliżyć definicję słowa nacjonalizm, która jest mu najwidoczniej nieznana.

Nacjonalizm – jest to postawa społeczno-polityczna, która uznaje naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Postawa ta przejawia się upamiętnianiem bohaterów, którzy oddali życie za to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w państwie o nazwie „Polska”. Nacjonaliści głoszą solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.

Dlatego my – narodowcy, endecy, nacjonaliści – postrzegamy interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostek społecznych czy poszczególnych grup społecznych. Co za tym idzie – dla Polaków interes narodu polskiego powinien być na pierwszym miejscu.
Tomasz Trela mówi o potrzebie historycznej edukacji młodego pokolenia, z czym bezsprzecznie się zgadzamy. Na sam początek polecamy Panu Prezydentowi zapoznać się z historią przedwojennych narodowców. Niech o ich postawie świadczy niemieckie hasło „All nul endeken”, z którym Tomasz Trela zapewne nie został zaznajomiony. Otóż – kiedy podczas okupacji Niemcy próbowali znaleźć wśród Polaków kolaborantów, kierowali się jedną zasadą: „All nul endeken” czyli „wszyscy poza endekami.” Nacjonaliści bowiem przed wojną byli najbardziej antynazistowskim ruchem politycznym. Jan Mosdorf, działacz ówczesnej Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego zginął w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau za pomoc udzieloną osobom pochodzenia żydowskiego.
Narodowcy walczyli aktywnie zarówno z nazistowskim najeźdźcą jak i komunistycznym okupantem (którego Pan Prezydent jest zresztą politycznym spadkobiercą). Nasi polityczni przodkowie walczyli w Narodowych Siłach Zbrojnych, które powstały jesienią 1942 roku z połączenia grupy Związku Jaszczurczego i części środowisk podziemnego Stronnictwa Narodowego. Była to największa organizacja zbrojna ruchu narodowego w czasie II Wojny Światowej.
Sam Rotmistrz Witold Pilecki, którego uczciliśmy podczas ostatniego marszu, był żołnierzem Kompanii Narodowych Sił Zbrojnych „Warszawianka” wchodzącej w skład Zgrupowania Chrobry II, a w ramach konspiracji obozowej w Auschwitz współpracował z Janem Mosdorfem.
Chcielibyśmy również poinformować społeczność naszego miasta, że Prezydent Tomasz Trela użył swojego stanowiska do nacisków na dyrekcję jednego z domów dziecka, z którym współpracowaliśmy od ponad czterech lat i udzielaliśmy jego podopiecznym pomocy materialnej, do zaprzestania współpracy z naszym stowarzyszeniem. Czy według Pana Prezydenta udzielanie pomocy charytatywnej powinna być uzależniona od poglądów politycznych?
Na sam koniec oświadczamy, że jeżeli w ciągu 48 godzin nie ukaże się sprostowanie odnośnie szkalowania naszej organizacji i porównywania nas do antysemitów, homofobów, ksenofobów itp., to skierujemy przeciwko Panu Tomaszowi Treli pozew sądowy.

Z poważaniem

Adam Małecki
Wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej

Szymon Łuczak
Prezes Okręgu Łódzkiego Młodzieży Wszechpolskiej

2 KOMENTARZE

 1. Objęli wsparciem dom dziecka żeby mieć z czego rekrutacji kolejnych nacjonalistów. Dawno temu powinniście mieć zakaz zbliżania się do dzieci

 2. Pan Tomasz Trela jest członkiem SLD.
  SLD jest kontynuatorką PZPR.
  PZPR była partią komunistyczną.
  Komuniści po wojnie mordowali polskich patriotów.
  Polscy patrioci to m.in. narodowcy.
  Wniosek: narodowcy są dobrzy, pan Trela jest zły

Komentarze są wyłączone.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers