Łódź

Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości ws. łódzkiej „afery kalendarzowej”

W czerwcu ubiegłego roku pisaliśmy o „aferze kalendarzowej” rozpętanej przez wiceprezydenta Łodzi Tomasza Trelę oraz łódzką Gazetę Wyborczą, czyli o sprawie kalendarzy rozdanych w jednej z łódzkich szkół przez kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego.

Sprawa miała swój początek po artykule, który pojawił się w gazecie. W jego treści autor zamieścił list ojca, którego syn otrzymał jeden z takich kalendarzy. Problemem okazał się być krzyż celtycki znajdujący się na jednej ze stron kalendarza oraz napis na jednej z flag „White Pride”, który ojciec błędnie zinterpretował jako „White Power”.

Czytaj więcej: http://www.narodowalodz.pl/publicystyka/wiceprezydent-lodzi-z-wyborcza-na-tropie-afery-kalendarzowej/

Walkę z krzyżem celtyckim podjęli także działacze Stowarzyszenia TrzyRzecze. Aktywiści stowarzyszenia złożyli doniesienie ws. kalendarzy do prokuratury podkreślając, że „krzyż celtycki to ekwiwalent swastyki zakazany we Francji i Niemczech. Jeśli pojawi się na trybunach stadionu, również w Polsce, sędzia może nawet przerwać mecz”. Śledczy jednak umorzyli postępowanie nie podzielając opinii stowarzyszenia i sami zaopiniowali, że takie inicjatywy odbywające się w polskich szkołach wspierają promocję sportowego tryby życia.

Sami niejednokrotnie pisaliśmy o błędnej interpretacji niektórych symboli przez lewą stronę sceny politycznej. Na szczęście, zdanie Ministerstwa Sprawiedliwości na ten temat jest zbieżne z naszym stanowiskiem. W odpowiedzi na zarzuty GazWyb i TrzyRzecze wystosowało ono oświadczenie, w którym stwierdza, że „krzyż celtycki i hasło „White Pride” nie mogą podlegać arbitralnym zakazom jedynie z tego powodu, że niektóre grupy osób interpretują je w jeden kategoryczny sposób”.

Niżej zamieszczamy interpelację złożoną przez posłów: Agnieszkę Pomaske, Cezarego Tomczyka, Rafała Trzaskowskiego, Joannę Muchę, Sławomira Nitrasa, Pawła Olszewskiego, Piotra Cieślińskiego, Artura Gieradę.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=13FDCB36&view=null

Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=76F255C7&view=null

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio