Historia i Kultura Województwo

Pabianice: Patrioci i narodowcy w dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień 13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przykro to mówić, ale pewnie niewielki procent mieszkańców miasta wie, że na tzw. Zielonej Górce, na Skwerze im. Z. Lubońskiego jest piękna alejka, przy której rośnie siedem Dębów Pamięci.

Dzięki uporowi między innymi działaczy ONR Pabianice wchodzących w skład Społecznego Komitetu Upamiętnienia Pabianiczan Ofiar Zbrodni Katyńskiej , w 2016 r. zostały zasadzone pierwsze trzy Dęby. Każdy upamiętnia jedną ofiarę z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych przez sowieckie NKWD.
Jak co roku zebraliśmy się dzisiaj, aby zapalić znicze i zmówić modlitwę za wszystkie ofiary Zbrodni Katyńskiej.

W dniu wczorajszym grupa wolontariuszy uporządkowała teren wokół Dębów. Kilka worków świeżej kory i białych kamieni oraz biało-czerwone wstążki dodały urok temu miejscu. Umyliśmy również głazy i tabliczki, niestety właściciele psów nie zwracają uwagi co robią ich pupile, uprzątnęliśmy śmieci i rozbite szkło. 
Przykro nam, że władze miasta zapomniały całkowicie o tym dniu, o tym, że jest w Pabianicach miejsce, które powinno łączyć wszystkich mieszkańców. 


Z tego miejsca gorąco zachęcamy mieszkańców Pabianic, odwiedźcie Skwer przy ul. Zielonej. Tuż obok placu zabaw dla najmłodszych, siedem dębów przypomina o poświęceniu i bohaterstwie, dzięki któremu pabianickie dzieci mogą bawić się bezpiecznie w Wolnej Polsce.
Przystańmy na chwilę w tym biegu codziennego życia, wspomnijmy oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych wiosną 1940 r. 
Niech ofiara jaką złożyli na Ołtarzu Ojczyzny nie pójdzie na marne.

Źródło : Fb – Pabianice 34 –
https://www.facebook.com/Pabianice-34-2292617001061774/

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio