Historia i Kultura

Panny Wyklęte na Dzień Kobiet w radiu

Płyta „Panny Wyklęte” jest jednym z przedsięwzięć projektu Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości wraz z IPN i Fundacją Ośrodka KARTA. Dobra muzyka, kopalnia talentów, nowoczesny patriotyzm, bogactwo stylów – album bezsprzecznie zasługuje na promocję. I jest promowany… przez fanów.

Wzruszająca płyta „Panny Wyklęte” powstała dzięki współpracy wielu wykonawców, pod okiem Fundacji Niepodległość i kierownictwem Darka Malejonka. W sumie swój głos użyczyło 14 wokalistek, Darek Malejonek, a akompaniował im zespół Maleo Reggae Rockers. Na płycie znajdziemy zarówno emocjonalne kawałki rockowe, klimatyczny blues, jak energetyzujący kobiecy rap. Do tego ostatniego, można się przekonać po odsłuchaniu płyty. Większość tekstów napisały same wokalistki.

Celem miało być ożywienie historii tytułowych Panien Wyklętych – żołnierek, sanitariuszek, łączniczek, żon, matek i córek. Artystki zainspirowała historia Danuty Siedzikówny „Inki”, po tym jak jej pomnik rok temu oblano czerwoną farbą.

Efekt przywracania historii Wyklętych osiągnięto jeszcze przed wydaniem płyty, o czym 10 miesięcy temu w wywiadzie dla Michała Gąsiora (natemat.pl) mówiła Marcelina (piosenki „Prawem Wilka”, „On nie zapomni”):

Wcześniej interesowała się pani takimi tematami?

Nie. W szkole, jak to w szkole, te tematy były przekazywane w nie do końca ciekawy sposób. Zresztą, uważam, że szkoła za bardzo skupia się na starożytności, a zbyt mało uwagi poświęca najnowszej historii. Teraz, kiedy przy okazji projektu dokładnie wczytałam się w materiały, zaczęłam oglądać filmy i wywiady z rodzinami Żołnierzy Wyklętych, stwierdziłam, że trochę jednak żałuję, że wcześniej się tym nie interesowałam. I pewnie stwierdzi tak każdy, kto się z tą historią zapozna. To bardzo ważne nie tylko dla samej wiedzy, ale też świadomości, że to m.in. dzięki tym ludziom żyjemy jak żyjemy.

Mija już ponad pół roku od wydania płyty, a wokalistki nadal dają koncerty i podbijają serca nowych słuchaczy. Do muzyki przekonują się nawet osoby na codzień słuchające zupełnie innej muzyki. Jak stwierdzają znajomi, którzy zaopatrzyli się w płytę: „Większość albumów to 2 dobre utwory i kilkanaście zapychaczy. <<Panny Wyklęte>> wzruszają od początku do końca.”

„Jedna Chwila” Kasia Malejonek – singiel promujący płytę

 

Cena około 35 zł jest niewygórowana, jak na eleganckie dwupłytowe wydanie (płyta w wersji instrumentalnej), do którego dołączono mały folder z tekstami piosenek i opisem projektu oraz wrażeń od producentów i wykonawców. Poza tym, emocje i wartości przekazywane przez artystów są warte każdej złotówki.

Ostatni koncert Panien Wyklętych odbył się w Ostrołęce. Zaraz po wydaniu płyty artystki śpiewały w kilku dużych miastach, jednak nie w Łodzi. Czyżby „Łódź czterech kultur” nie była na czasie ze swoją najważniejszą kulturą, kulturą polską?

Co jednak bardziej przykre, tak ważny, bo przyjemny, dla polskiej historii i patriotyzmu projekt, pomimo formy przystępnej dla szerokiego grona słuchaczy, nie zaistniał w większych stacjach radiowych. Choć w tym tygodniu można było posłuchać piosenek Wyklętych w radiu Emaus (www.radioemaus.pl) Fani, a konkretnie fanki, zainicjowały w związku z tym internetową akcję „Panny Wyklęte na Dzień Kobiet w radiu”.

Oczywiście żadna promocja nie podnosi walorów utworów. Muzyka musi obronić się sama, nawet jeśli to pozytywna muzyka o Polsce. Warto jednak, aby każda Polka i każdy Polak tę muzykę mieli okazję usłyszeć.

„Panny Wyklęte na Dzień Kobiet w radiu”

Wydarzenie na facebooku

 

 

Wywiad z Marceliną

 

Płyta do kupienia tutaj.

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company