Historia i Kultura

Paweł Bartoszek: wydarzenia z Oświęcimia to skandal! – wywiad

27 stycznia 1945 roku miało miejsce wyzwolenie obozu w Auschwitz. W bieżącym roku miała miejsce 74. rocznica tego wydarzenia. By przyjrzeć się temu wszystkiemu bliżej, postanowiłem zrobić swój pierwszy wywiad z osobą, która specjalnie na ten dzień przyjechała do Oświęcimia.
Wywiad przeprowadza Bartosz Florek z Pawłem Bartoszkiem (Narodowy Lublin)

Czy możesz opowiedzieć o tym, dlaczego postanowiłeś udać się na obchody 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz? Czym było to spowodowane?
Na obchody 74 rocznicy wyzwolenia Auschwitz wybraliśmy się wspólnie ze znajomymi, od dawna wiedzieliśmy że się tam wybierzemy, po wszystkich incydentach które związane są z działalnością samego Muzeum i osobami które nim zarządzają nie było innej możliwości i musieliśmy się w tym dniu tam pojawić. Przyjeżdżając na uroczystości z polskimi flagami chcieliśmy również zwrócić uwagę na fakt iż w Auschwitz-Birkenau zginęło wielu dzielnych Polaków, znanych działaczy Narodowych takich jak np. Jan Mosdorf, pierwsze transporty do obozu szły z Tarnowa i byli to również Polacy. Niestety, rząd, opinia publiczna konsekwentnie pomija te ważne kwestie dla Narodu polskiego, w niedzielę Polacy się upomnieli o pamięć, o pomordowanych Polakach.

Jak wyglądał przebieg wydarzeń, których byłeś świadkiem?
Zaznaczyć należy że nie przyjechaliśmy tam na sam marsz którego organizatorem był Pan Rybak (z miejsca informujemy, że jako Narodowy Lublin w całości odcinamy się od działalności Piotra Rybaka). Od początku uroczystości znajdowaliśmy się w Brzezince i tam stojąc z polskimi flagami obserwowaliśmy na telebimie przemówień przedstawicieli strony Izraelskiej, dyrektora Muzeum oraz Premiera. Oczywiście wydarzenia z Oświęcimia to skandal! Polacy wpuszczani dwójkami, zakaz wnoszenia czegokolwiek, zabierane kije na których można by założyć polską flagę, Były naprawdę momenty w których przysłowiowo miałem „łezkę w oku”, kiedy widziałem starszych ludzi, w tym Pana Zygmunta Miernika niosących flagę ze znakiem Narodowych Sił Zbrojnych, jak zobaczyłem starszą kobietę szukającą patyczka aby móc zawiesić flagę biało-czerwoną bo kilka minut wcześniej ochrona zabrała jej kij, jak rodacy śpiewają Mazurka Dąbrowskiego a zgromadzona „elita” odgrodzona barierkami krzywo się na to spogląda! Jak nasz Naród potrafi się zorganizować w takich momentach, to jest piękne. Oby tak było zawsze. Rządzącym hańba za ich niedzielne działania.

Tego dnia w Oświęcimiu była duża grupa narodowców, którzy przemaszerowali od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego niemieckiego obozu zagłady. W tej sprawie podjęto decyzję o wszczęciu postępowania przygotowawczego w sprawie „publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych”. Co sądzisz o takiej odpowiedzi na zgromadzenie narodowców i o samym zgromadzeniu?
Niestety, nie było nas podczas marszu którego organizatorem był Piotr Rybak. Na podstawie doniesień medialnych możemy stwierdzić niewiele, w dobie wszechobecnej dezinformacji oraz powielania nieprawdziwych informacji czasem lepiej nie mówić nic. Natomiast mogę powiedzieć że była grupka osób którą widziałem i która ewidentnie przybyła tam aby eskalować napięcie, były to cztery osoby które trzymały prowokujący mały transparencik z napisem „FASZYZM STOP” oraz flagę „unii europejskiej”. Ewidentnie nie przyszli tam na uroczystości, przyszli tam aby prowokować przybyłych tam Polaków, Patriotów oraz Narodowców. To oni powinni być pociągnięci do odpowiedzialności za podsycanie konfliktu


W uroczystościach wyzwolenia Auschwitz brał udział między innymi premier Mateusz Morawiecki. Jak oceniasz jego wystąpienie?
Wystąpienie premiera to skandal. 3/4 jego wystąpienia skierowana była do zamordowanych tam Żydów. Polski Premier powinien swoje wystąpienie kierować przede wszystkim do pomordowanych w obozie Polaków, a naprawdę było ich wielu. Spójrzmy na wystąpienie Anny Azari, czy złożyła hołd pomordowanym Polakom? Czy wspomniała o polskim holokauście? Odpowiedzmy sobie sami na to pytanie.

Nie brakuje osób, które krytykują dyrekcję muzeum Auschwitz. Jakie jest twoje zdanie na temat postępowania tejże dyrekcji?
Odpowiem krótko, dyrekcja tego muzeum już od dawna powinna być w całości usunięta z pełnionych funkcji. Na ich miejsce powinni zasiąść ludzie kompetentni, Patrioci kochający swój Naród. Nie ma miejsce na zakłamywanie historii, obecny dyrektor zrobił z tego miejsca nasiąkniętego krwią wielu tysięcy Polaków prywatny folwark. Na to nie powinno być zgody.

Czy twoim zdaniem władze Polski właściwie dbają o pamięć Polaków zamordowanych w obozach zagłady?
Nasze władze z Premierem na czele chcąc zadbać o należyte upamiętnienie polskich ofiar obozów zagłady na samym początku powinny tak jak wspomniałem zatrudnić należyte osoby, natomiast wierno poddańcza polityka zagraniczna i wiele ustępstw na rzecz Izraela i Ukrainy nie świadczą o tym aby nasza władza chciała zadbać o należytą pamięć o pomordowanych Polakach.

Na Zachodzie nierzadko spotykamy się ze stwierdzeniem, że było coś takiego jak „polskie obozy zagłady”. Jak myślisz, dlaczego tak jest?
Sformułowanie wprowadzane jest celowo jako propaganda wymierzona w państwo polskie. Polskie władze wycofując się z ustawy o IPN (która de facto dawała nam wiele instrumentów do walki z zakłamywaniem faktów historycznych) pozwoliły zagranicy w dalszym ciągu na obrażanie Narodu polskiego. Przykład, „Nasze matki nasi ojcowie”, ukazujący Polaków jako antysemitów. Mówiąc krótko, jest to planowane i celowe zakłamywanie historii.

Bardzo często mówi się, że jednymi z największych ofiar II wojny światowej są Żydzi. Patrząc na to, jak wyglądają relację na linii izraelsko-palestyńskiej, nasuwa mi się pytanie, które chciałbym Ci zadać: czy aby na pewno elity państwa Izrael wyciągnęły należyte wnioski z historii II wojny światowej?
Polska powinna przypomnieć Izraelowi, że zamiast wskazywać palcem na innych, powinni zająć się swoimi sprawami i bardzo uważnie przyjrzeć się sobie w lustrze. Izrael od momentu swojego powstania, a jest to państwo bardzo młode, zbija kapitał polityczny bazując na swojej tragedii, czyli Holokauście. Natomiast sam Izrael nie ma sobie nic do zarzucenia i w dalszym ciągu, codziennie bombarduje Strefę Gazy, morduje palestyńskich cywilów oraz zrzuca bomby na syryjskie miasta!


Na arenie międzynarodowej Polacy są często oskarżani o antysemityzm. Jakie jest twoje zdanie na temat takiego postępowania?
W Polsce nie ma i nie było antysemityzmu, jeśli się zdarza, są to przypadki jednostkowe. Zachodnie media oraz popierające ich polskie stacje celowo zakłamują fakty aby skompromitować Polskę na arenie międzynarodowej. Bądźmy szczerzy i przytoczmy fakty, więcej przypadków antysemityzmu możemy znaleźć choćby w Niemczech. Polacy ratowali żydów, niejednokrotnie narażając swoje własne życie.

Podczas obchodów nie brakowało przedstawicieli strony izraelskiej. Jak oceniasz relacje na linii Polska-Izrael?
No, jeśli Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce wychodzi w Oświęcimiu, mówi tylko i wyłacznie o tragedii Żydów w tym obozie, nie wspominając ani słowem o Polakach, a Premier Rzeczypospolitej wcześniej również większą część wystąpienia poświęca Żydom, to tutaj możemy odpowiedzieć chyba sobie sami jaką politykę prowadzi obecny Rząd wobec Izraela.

Czy chciałbyś na koniec coś jeszcze przekazać osobom, które zobaczą ten wywiad, w związku z tą rocznicą?
Od siebie mogę zaapelować do rodaków, przyjeżdżajcie za rok do Oświęcimia, głosujcie świadomie na prawdziwie polskie ugrupowania, ja osobiście zachęcam aby w maju oddać swój głos na tworzącą się właśnie koalicję Propolską! Głosujmy na Narodowców a Polska wstanie z kolan! Przywróćmy blask Rzeczypospolitej! Dziękuję i pozdrawiam! Czołem Wielkiej Polsce!

Dziękuję za udzielenie wywiadu.


Zdjęcie: By PerSona77 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28703642

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company