Publicystyka

Pedofil kupił dziecko

Ta sprawa wywołała burzę w australijskich mediach. 21-letnia Pattaramon Chanbua z Tajlandii została surogatką australijskiej pary w zamian za 16 tys. dolarów australijskich. W grudniu 2013 roku urodziła bliźnięta – chłopca i dziewczynkę. Chłopiec z zespołem Downa został jednak przy matce, Australijczycy zaadoptowali jedynie zdrową dziewczynkę. Teraz kobieta chce się zająć także swoją córeczką, a wszystko przez szokujące informacje o australijskim ojcu dzieci. Australijczyk David Farnell – ojciec biologiczny dzieci – musiał się tłumaczyć ze swojej przeszłości.

Okazało się bowiem, że w latach 90. został skazany za molestowanie dziewczynek! Teraz twierdzi, że „nie stanowi już zagrożenia”. Ma to ustalić australijska policja. „Chciałabym ją z powrotem, to moje dziecko. Była w moim łonie. (…) Jako matka nigdy nie pozwoliłabym, by dziecko było w tarapatach.” – stwierdziła Tajka. Nieścisłości pojawiły się także w kwestii niepełnosprawnego chłopczyka. Kilka tygodni temu w sieci zrobiło się głośno o tym, że para australijska nie chciała niepełnosprawnego chłopca z powodu jego choroby. Teraz Australijczycy twierdzą, że zostali wprowadzeni w błąd – powiedziano im, że dziecko z pewnością umrze kilka dni po porodzie. Deklarują gotowość do opieki nad nim. Chanbua twierdzi jednak, że bała się dać parze chłopca z obawy, że ci oddadzą go do specjalnego ośrodka. Tym samym Tajka zmieniła swoją pierwotną wersję jakoby Australijczycy nie chcieli niepełnosprawnego dziecka. „Zdecydowałam, że zaopiekuję się dzieckiem. Kocham go, był w moim brzuchu przez dziewięć miesięcy” – powiedziała w rozmowie z „The Guardian” matka dzieci. Swoją decyzję o pozostaniu surogatką Tajka umotywowała potrzebą pieniędzy na „wychowanie swoich dzieci i spłatę długów”.

Trudno ocenić kto powinien teraz sprawować opiekę nad bliźniętami – czy matka, która sprzedaje własne dzieci, czy ojciec-pedofil, który twierdzi, że nie stanowi już zagrożenia. Niech więc będzie to kolejny przykład degeneracji rzekomo „postępowego” świata, w którym dziecko staje się towarem, na który w danej chwili jest popyt. Trzeba jednak także zwrócić uwagę na sytuację ekonomiczną kobiet, która skłania je (choć są przypadki niewymuszonej chęci zysku) do procederu surogacji.

Marta Niemczyk

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio