Events Historia i Kultura Województwo

Petycja Wszechpolaków o renowację pomnika na Górze Borowskiej

Kilka dni temu Wszechpolacy z Bełchatowa złożyli w imieniu Okręgu Łódzkiego petycję o renowację pomnika na Górze Borowskiej do wójta w pobliskiej gminie – Woli Krzysztoporskiej.

Historia Góry Borowskiej

Wzniesienie to, znajdujące się w południowo-środkowej części woj. łódzkiego, było miejscem jednego z największych starć kampanii polskiej z 1939 r. Rozegrała się ona w dniach od 3 do 6 września i po stronie niemieckiej wzięły w niej udział po 2 dywizje pancerne oraz piechoty pod dowództwem gen. Ericha Höpnera, natomiast polskie siły składały się m.in. z pułków piechoty, batalionu czołgów, czy z brygady kawalerii i dowodził nimi płk. Ludwik Czyżewski. W tej bitwie zginęło ok. 700-800 polskich żołnierzy, natomiast po stronie niemieckiej liczba ofiar nie jest do końca znana, ale również liczy się ją w setkach[1][2].

Bitwa pod Borową Górą – Wikipedia, wolna encyklopedia
Góra Borowska obecnie / pl.wikipedia.org

Góra Borowska dzisiaj

W ostatnim czasie, jak pisze w swej petycji Okręg Łódzki Młodzieży Wszechpolskiej, pomnik postawiony ku chwale poległych tam Polaków jest w złym stanie. Działacze opisują, że: „Od tylnej części pomnik jest zaniedbany, orłowi brakuje korony”. Poniżej zamieszczamy całą petycję skierowaną do wójta gminy – Romana Drozdka.

Pozdrawiam i z Panem Bogiem!

Rafał Bartosiewicz

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company