1 sierpień 2015 – dzień dla każdego chyba Polaka ważny. I nie chodzi tu o kontrowersje dotyczące samego rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, nie chodzi o wątpliwości dotyczące intencji „Niedźwiadka” – chodzi o ofiarę.
Ofiarę krwi.
Kwiat obywateli Polski, wojskowi, cywile, dorośli, starcy, dzieci – o 17:00 1sierpnia 1944 roku wybiła dla nich godzina „W”.
Dla nas zawyły w tym dniu syreny w całym mieście.
Część z uczestników wojny znalazła się w Warszawie przypadkiem – ciągnęli ze wschodu gnani batem Sowietów, przyjechali załatwić interesy, odwiedzić rodzinę, odebrać rozkazy.
Wszyscy ci ludzie – tygiel postaw, intencji i życiorysów stawili czoło niemieckiej potędze i trwali przez 63 dni czekając na pomoc z jakiejkolwiek strony.
Ale Stalin nie chciał pomóc – wolał czekać.
On wiedział, że tam, w tym pogorzelisku ginie duża część niezłomnych. Tych, którzy będą dla komunizmu tylko problemem, przez swoje oddanie ojczyźnie i patriotyzm.
Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim wraz z Klubem historycznym imienia generała Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie zorganizowali Piotrkowski Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczęły się przy grobie nieznanego żołnierza na Placu Kościuszki, potem ulicami, Toruńską i Cmentarną marsz przeszedł na piotrkowskie nekropolie.
Ruch Narodowy dołączył do uroczystości.
Odwiedziliśmy groby części z powstańców. Kobiety, mężczyźni – w różnej randze i z różnym przebiegiem służby. Część z nagrobków jest tylko symboliczna, ponieważ zwłok zmarłych w czasie Powstania często nie można było po wojnie odnaleźć. Części historii nie znamy, ponieważ nie żyją już potomkowie powstańców lub nie przekazano im wiedzy o tych dniach i historia ich życia popadła w zapomnienie.
Klub Gazety Polskiej wraz z Klubem historycznym imienia generała Roweckiego „Grota” wspólnie przygotowali krótki materiał dotyczący znanych informacji na temat 12 powstańców. Czcząc ich pamięć przy mocnym udziale aktywnych patriotycznie kibiców piotrkowskich . Wszystkich pozostałych uhonorowaliśmy na cmentarzu wojskowym.
W ten dzień pamięci o ofiarach zapaliliśmy wraz z kibicami znicze na ich grobach.
71 lat temu rozpoczęły się dla nich dni szczególnie trudne.
63 dni o których należy pamiętać…
Cześć ich pamięci!
Jakub Marcinkowski
RN Piotrków