Łódź Publicystyka Województwo Zapowiedzi

Półmetek prawyborów Konfederacji

Za nami półmetek wyścigu o możliwość zostania kandydatem na kandydata w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Po połowie głosowań wojewódzkich mamy pełne przekonanie o równym potencjale środowisk narodowych i wolnościowych na scenie ideowej prawicy.

Mimo, że w środowisku libertarian panuje przekonanie o większym poparciu dla partii Korwin niż dla Ruchu Narodowego, z wyników głosowań wynika coś zupełnie innego. Narodowcy mają podobny potencjał wyborczy i organizacyjny do wolnościowców. Co zaskakujące, dzieje się to pomimo braku dotacji i pełzającej cenzury ze strony zarządców mediów społecznościowych. Zwolennicy partii JKM nie muszą również mierzyć się z międzynarodową propagandą anty-nacjonalistyczną. Chyba najbardziej dobitnym przykładem jest wezwanie ONZ do delegalizacji Ruchu Narodowego jako organizacji faszystowskiej. Oczywiście konserwatywni-liberałowie tak samo jak inni ideowcy podążają wyboistą ścieżką, ale skromniejszymi środkami narodowcy są wstanie osiągać podobne wyniki.

Niespodzianką prawyborów okazał się Grzegorz Braun. z liczbą 32 elektorów do tej pory. Daje to drugi wynik za Krzysztofem Bosakiem i trzeci jeśli chodzi o poparcie dla podmiotów tworzących Konfederację. Jeśli ta tendencja się utrzyma będzie miał rozstrzygającą rolę w ostatniej turze prawyborów. Po jego wypowiedziach nie można jednoznacznie stwierdzić komu przekaże swoje głosy i jest to zrozumiałe zważywszy na dobrą intuicję polityczną Grzegorza Brauna. Śmiem przypuszczać, że nie chcąc tworzyć antagonizmów wewnątrz koalicji pozostawi wolny wybór swoim elektorom co do głosowania w ostatniej turze.

Z drugiej strony taktyka przyjęta przez kandydatów Wolności jest niebezpieczna. Nie mogąc wyłonić lidera, który mógłby konkurować na równi z Krzysztofem Bosakiem zdecydowali się na wystawianie kilku kandydatów. Mogłoby mieć to sens jeśli jednym z ich nie jest Janusz Korwin-Mikke. Wystawienie kontrowersyjnego darwinisty w wyborach prezydenckich to polityczny strzał w stopę. W tym plebiscycie nie można wystawić polityka, który jest w czołówce najbardziej nielubianych polityków, tego się po prostu nie robi. Z drugiej strony można powiedzieć, że najwięcej elektorów zdobył Artur Dziambor, ale specyfika tych wyborów daje możliwości przekazywania głosów w kolejnych turach dopóki najlepszy kandydat nie osiągnie bezwzględnej większości. Daje to matematyczne szanse Januszowi Korwin-Mikke na lepszy wynik w prawyborach od Artura Dziambora. Taki obrót spraw mógłby doprowadzić do rozpadu Konfederacji i byłoby to ogromną klęską. Pamiętajmy przy tym, że w przeszłości Janusz Korwin-Mikke wyprowadzał sympatyków i działaczy z niejednego środowiska.

W przeciwieństwie do partii KORWIN, Ruch Narodowy wystawił tylko jednego mocnego kandydata – Krzysztofa Bosaka. Przyniosło to wiele korzyści, między innymi, przejrzysty przekaz i brak rozproszenia zasobów w kampanii prawyborczej. Niespodziewanym efektem jest to, że jako obecny lider głosowań pojawia się w sondażach jako kandydat Konfederacji na urząd prezydenta.

Miejmy nadzieję, że 18 stycznia zwycięży rozsądek i wynik będzie odzwierciedlał wolę naszych sympatyków.

WszechŁowca

Łódzki zjazd prawyborczy Konfederacji odbędzie się 11 stycznia (sobota) od godz. 11 w Patrio AHE (ul. Rewolucji 1905r. 50). Czynne prawo wyborcze otrzyma każdy, kto do 8 stycznia zarejestruje się i wpłaci opłatę rejestracyjną.

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company