Łódź

Pożegnanie „Łupaszki” w Łodzi

Warszawski pogrzeb mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Powązkach poprzedziły dwudniowe uroczystości w Łodzi. Podczas tych dwóch dni łodzianie, wśród nich działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Ruchu Narodowego oddali hołd słynnemu dowódcy V Wileńskiej Brygady AK.

W czwartek 21 kwietnia w łódzkiej archikatedrze odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji Majora poprzedzona wprowadzeniem doczesnych szczątków Łupaszki w doniosłym kondukcie w asyście księży oraz przedstawicieli służb mundurowych i harcerzy. Mszę Św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Łódzkiego koncelebrowało kilkunastu księży, m.in. duszpasterz młodzieży ks. Przemysław Góra oraz związany z łódzkimi narodowcami ks. Jarosław Życki. Na prośbę organizatora zebrani wierni mieli ze sobą biały lub czerwony kwiat, by uhonorować Bohatera, który ponad własne życie umiłował polskie barwy. Spośród całej uroczystości najbardziej wzruszającym był moment wynoszenia trumny, kiedy wszyscy zgromadzeni podziękowali Majorowi gromkimi brawami.

Jak poinformował Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni, w trumnie ułożono mundur 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich z pasem, koalicyjką i oficerkami, szablę bojową, różaniec, ryngraf z Matką Boską Ostrobramską oraz srebrny pierścień z inskrypcją „Boże chroń Polskę”.

W piątek od 10 do 16 trwało czuwanie przy trumnie, przy której stale wartę pełnili uczniowie i studenci, a każdy chętny mógł oddać hołd i wpisać się do księgi kondolencyjnej. Z tej możliwości skorzystali również działacze Młodzieży Wszechpolskiej. O 16 pod przewodnictwem księdza biskupa Marka Marczaka odprawione zostały żałobne nieszpory. Po nich trumna wyruszyła do miejsca spoczynku Majora – Warszawy.

O niezwykłej randze ceremonii świadczy to, że trumnę z „Łupaszką” powitał i pożegnał dzwon „Serce Łodzi”, który bije tylko w wyjątkowych okolicznościach. W ten niezwykły sposób historia oddała sprawiedliwość Bohaterowi, któremu pomimo usilnych przeciwdziałań komunistów po wielu latach zwrócono godność. Miejmy nadzieję, że takich pożegnań będzie coraz więcej.

Nagranie z łódzkich uroczystości pogrzebowych „Łupaszki”: https://www.youtube.com/watch?v=6qy4WduoIDE

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company