Historia i Kultura

Proekologiczna akcja narodowców w Łodzi

Zamiast ratować wieloryby i wypuszczać z ferm szkodliwą dla polskiej fauny inwazyjną norkę amerykańską, Ruch Narodowy w Łodzi  postanowił skupić się na mniej radykalnych, za to bardziej pożytecznych działaniach proekologicznych. Ponieważ wiosna jest początkiem okresu lęgowego, a przestrzeń miejska nie zapewnia dostatecznej ilości miejsc na gniazda, łódzcy narodowcy postanowili rozwiesić budki dla ptaków na jednym z łódzkich osiedli.

Dzięki temu sikorki i inne dziuplaki będą mogły odchować dodatkowe pisklęta, a miejsce gdzie przebywają mieszkańcy uczynić bardziej interesującym i bliższym naturze. Akcja spotkała się z uznaniem mieszkańców. 

Dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby powtórzyć taką akcję u siebie informacja: budka powinna być łatwa do czyszczenia (otwierana uchylnie przednia ściana), zakonserwowana farbą olejną i obita blachą co zwiększa żywotność . Bez tego, po dwóch sezonach ulegnie rozkładowi. Najlepiej powiesić ją otworem na wschód, na wysokości min. 3 metrów, co chroni przed wandalami i drapieżnikami.Wielkość otworu dla sikorki modrej powinna wynosić -2,8cm, a dla sikorki bogatki 3,2cm.   Jeśli otwór będzie za duży, w budce zagnieżdżą się szpaki lub będzie ona łatwa do spenetrowania przez drapieżniki takie jak kot, tchórz, kuna czy sroka. Sikorkom nie jest potrzebny pod otworem patyczek!!! W dnie nie zaszkodzi wywiercić parę otworów, którymi odprowadzany jest nadmiar wilgoci i pojedyncze pasożyty. Właśnie ze względu na nie, każdego roku należy czyścić budki i wyrzucać stare gniazda – najlepiej na początku zimy. Ptak i tak nie złoży jaj w starym gnieździe tylko zbuduje nowe na nim, przez co wyżej ułożone będą łatwiejsze do wybrania przez koty. Stare gniazdo zbudowane z mchów nasiąka wodą i w tym miejscu budka szybciej gnije. Budkę staramy się powiesić na pionowo rosnącym konarze lub jeszcze lepiej lekko pochyloną do przodu (nigdy do tyłu) Jeśli ktoś nie ma zacięcia stolarskiego, dobre budki można kupić na allegro i zabezpieczyć je odpowiednio.

Piotr Bednarek

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company