Łódź

Protest ZWiK przeciw Zdanowskiej

Pracownicy i związkowcy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji protestowali przed Urzędem Miasta Łodzi przeciw podwyżce czynszu, jaki ZWiK płaci miastu za korzystanie z sieci wodno-kanalizacyjnej. Wśród postulatów jest także oddanie sieci pod zarząd ZWiK oraz rezygnacja z planów fuzji ZWiK z Grupową Oczyszczalnią Ścieków.

Prezydent Zdanowska podniosła wysokość czynszu, jaki ZWiK musi płacić miastu (konkretnie Łódziej Spółce Infastrukturalnej) za korzystanie z miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej.

Zdaniem związkowców że nie ma potrzeby podnoszenia czynszu, ponieważ ŁSI przyniosła w ubiegłym roku zysk, zaś ZWiK zanotował stratę i podwyżka może znacznie pogorszyć jego sytuację. Domagają się także oddania sieci pod zarząd ZWiK oraz sprzeciwiają planowanej fuzji ZWiK z Grupową Oczyszczalnią Ścieków, która miałaby doprowadzić do zwolnienia kilkudziesięciu pracowników – jak wylicza Jacek Kaczorowski, prezes ZWiK, cytowany przez Dziennik Łódzki.

Władze miasta odpowiadają, że za straty ZWiK odpowiada państwowy regulator Wody Polskie, który odpowiada za zatwierdzanie zmian cen naliczanych przez spółki komunalne, a nie uczynił tego w ubiegłym roku, pomimo wniosków ZWiK. Ponadto, jak podaje Radio Łódź, Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi wydało stanowisko, w którym uważa, że protest jest „niezrozumiały”, ma charakter polityczny (ze względu na zaangażowanie Solidarności oraz radnych PiS), a skala redukcji etatów nie przekroczy znacznie liczby osób, które w najbliższym czasie odejdą na emeryturę.

Do pikietujących nie wyszedł żaden z urzędników prezydent Zdanowskiej.

dzienniklodzki.pl, radiolodz.pl, zwik.lodz.pl

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company